Yüzdeki sarma, kırışıklık ve yarıkların ortadan kaldırılması için estetik plastik cerrahinin sunduğu çözümlere başvurmak, her geçen sene biraz daha fazla insanın tercihi haline geliyor. Modern estetik plastik cerrahi yaşlanma belirtilerinin giderilmesi için uzun vadeli çözümler sunarken, yetenekli ve uzmanlaşmış bir doktora başvurmaya da çok ama çok dikkat etmek gerekiyor. Yüzdeki sarkmalardan kaynaklanan yaşlı görünümün geri çevrilmesini sağlayan yüz germe estetiği ile daha genç bir görünüm kazanılması için öncelikle bu probleme sebep olan cilt altındaki doku ve kaslara müdahale edilmesi gerekir. Bu estetik ameliyatlarda doktor öncelikle yüz derisinin altına ulaşmakta, buradaki bağ doku ve kaslara müdahalede bulunmaktadır. Ciltteki yağ fazlalıkları ve artan derinin de alınması gerekebilir.

Ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için öncelikle hastanın kulak bölgesinde kesiler açılması gerekir. Kulakların ön ve arkasında açılan kesiler sayesinde yüz derisini, yanaklara kadar kaldıran estetik plastik cerrah bu sayede müdahaleyi gerçekleştirebilir. Aşağı doğru hareketlenmiş dokular yana ve yukarı çekildikten sonra dikiş atılmasının ardından estetik plastik cerrahın gerekli görmesi halinde fazla yağlar alınır. Her hastanın yüzünün yapısı, beklentileri ve müdahalenin içeriği farklı olabileceğinden uygulama tekniğinden de farklılıklar görülebilir. Yüzdeki sarkmalara bağlı yaşlanma görünümünün ortadan kaldırılmasını hedefleyen bu estetik plastik cerrahi müdahaleler, hastaya ve hekime bağlı olarak 2-4 saat sürmektedir. Cerrahi müdahalenin süresi; hastanın sağlık kondisyonu, estetik plastik cerrahın yeteneği ile deneyimi, operasyondan beklentiler ve diğer birçok farklı faktöre bağlı olarak belirlenir. Bazı ameliyatlar 4 saatten de uzun sürebilmektedir.

Uzun süren ve her adımında dikkatli olunması gereken yüz germe estetiği operasyonları oldukça kapsamlı bir cerrahi müdahaledir. Dolasıyla hastanın “estetik olma konusundaki tüm tereddütleri aklından çıkartmış ve kesin karar vermiş” olarak estetik plastik cerraha başvurması gerekmektedir. Müdahale öncesinde hastanın merak ettiği veya tereddüdü olan her konuda hekimiyle konuşması, müdahaleden sonra psikolojik problemlerle karşılaşılmaması açısından önemlidir. İyileşme süreci ve müdahaleden ne beklenmesi gerektiğiyle ilgili hasta ile hekim arasında şeffaf bir diyalog olması, hastanın müdahaleden ne derece memnun kalacağı ve ameliyat sonrası psikolojisi açısından çok mühimdir.

 

There are currently no comments.