Yüksek performans isteyen web sitesi sahiplerinin paylaşımlı sunucularda aradığını bulamaması, “decicated server” olarak bilinen kiralık sunucu hizmetlerinden yararlanmaya yönelmesine sebep oluyor. Klasik olarak web hosting firmalarının sunduğu paylaşımlı sunucu hizmetleri, ekonomik olduğu kadar düşük performansa da razı olma manasına gelir. Paylaşımlı sunucularda birçok kullanıcı sunucunun sunduğu performanstan ortak olarak yararlanır. Sunucunun sahip olduğu donanımın sunduğu performansın kullanıcılar arasında paylaşılması dışında bant genişliğinin de herkesin ortak kullanımında olması, ihtiyaçların arttıkça bu paylaşımlı sunucuların gereksinimlere cevap verememesine neden olur. Kiralık sunucu hizmetlerinden yararlanarak bireysel kullanıma ayrılan bir sunucunun kullanılması ise aranan yüksek performansa anında kavuşulmasını sağlamaktadır.

Paylaşımlı sunucularda tüm kullanıcılar sistem dahilinde bulunan RAM, Hard Disk ve RAM gibi fiziksel elemanların sunduğu performansı ortak olarak kullanır. Bu durumun performans kaybına yol açarken, bireysel kullanıma tahsis edilen tek bir sunucunun kiralanması halinde bu tür sorunlar da ortadan kalmaktadır. Zira kullanıcı kiraladığı sunucunun fiziksel elemanlarının yani donanımının sunduğu tüm performanstan “sadece tek başına” yararlanmaktadır. Sistem performansının azami şekilde kullanılmasına imkan sağlamanın yanı sıra bant genişliğinin de tamamen kullanıcının kullanımına ayrıldığı bu sistemler, yüksek performans beklentisine sahip olan kullanıcılar için biçilmiş kaftandır. Bu şekilde kiralanan bir sunucu, kullanıcının tüm performans beklentilerine cevap verdiği gibi aynı zamanda birçok web sahibi için birincil öncelik olan güvenlik konusunda da kafaların rahat etmesini sağlamaktadır.

Tamamen bireysel ihtiyaçlara ayrılmış bir sunucu kiralayan web sahibi, yüksek seviyede güvenlikli bir sisteme sahip olunması manasına gelir. Kullanıcı kiraladığı sunucuyu onlarca kullanıcı ile değil tek başına kullandığı için istediği güvenlik önlemini alabilir ve ihtiyaçlar dahilinde güvenlik seviyesi maksimum seviyeye de çıkarılabilir. Sunucu kiralamak için tercih edilen firmanın kalitesi de oldukça önemlidir. Sunucudaki tüm donanımın yedek parçalarına sahip olan ve arıza durumlarında beklenmesine gerek kalmadan parça değiştirerek kesintisiz hizmet sunmaya devam eden bir firma, kiralanan sunucudan beklenen verimin alınması açısından oldukça önemlidir. Kesintisiz hizmet ve kesintisiz destek sunan web hosting firmalarının sunduğu sunucu kiralama hizmetlerinden yararlanmak, kullanıcının tüm ihtiyaçlarına çözüm bulmasını sağlayacaktır.

There are currently no comments.