Enerji tasarrufundan estetiğe, konfordan uygulama kolaylığına, çevrenin korunmasından pratik kullanıma, geniş uygulama alanından dayanıklılığa oldukça fazla alanda çok kapsamlı faydalar sağlayan yerden ısıtma; modern dünyanın en çok tercih ettiği ısıtma sistemidir. Elektrik enerjinin ısıtma için en verimli kullanım hali olan yerden ısıtma, sistem elemanlarının mükemmel uyum içinde ve yüksek verimle çalışmasını sağlayarak az enerji ile “çok ısınma” imkanı sağlar. İç mekanlar dışında dış mekanlarda da kullanılabilmesi, diğer ısıtma sistemlerinin sunamadığı faydalarının en büyüklerinden biridir. Bu avantajı ile stadyum ve halı sahalar; seralar ve fidan yetiştirilen tarım arazilere çok farklı dış mekanlarda kullanılabilmektedir. Bunun haricinde otopark, havalimanları, cami ya da alışveriş merkezleri gibi çok geniş alanlarda da “verimli ısınma” imkanı sunan yerden ısıtma sistemleri, sıcaklığın belirli alanlardan değil her yerden gelerek konforun sonuna kadar hissedilmesi anlamına gelmektedir.

Birçok ısıtma sisteminde olduğu gibi belirli alanların insanı bunaltacak kadar sıcak, belirli alanlarınsa insanların iç mekanda olmasına rağmen üşümesine neden olacak kadar soğuk olması yerden ısıtma sistemlerinde görülmeyen bir durumdur. Zira yerden ısıtma sistemleri zeminin her yerinin aynı seviyede ısınmasına neden olduğundan, en geniş alanlarda dahi “herkesin aynı seviyede ısınmasını” sağlar. Bu faydasıyla dahi pek çok uygulama alanı için alternatifsiz olan yerden ısıtma sistemleri, bunun haricinde donma sorunun yaşandığı su depoları ve su giderlerinde de problemin oluşmadan önlenmesi için kullanılmaktadır.

Bu avantajlarıyla dahi tercih sebebi olan yerden ısıtma sistemleri, gerçek manada ekonomik kullanım sunmaktadır. Endüstriyel tesisler ve büyük ölçekli işletmeler için giderlerin ciddi manada azalmasını sağlarken, aynı zamanda işlevsellik konusunda da yüksek memnuniyet oluşmasını sağlamaktadır. Uzun süre boyunca kullanım imkanı sunması ve bakımının da son derece pratik olması, uzun süreli kullanım açısından sağladığı avantajların sadece bir kaçıdır. Uygulamanın hızlı olması zamanla yarışılan sektörler için yarar sağlarken, uzman firmalarla çalışılması halinde son derece kısa bir süre zarfında sistem kullanıma hazır hale gelmektedir. Estetik açıdan da mekana artı katan bir uygulama olması dahi birçok insan için tercih sebebi haline gelmiştir.

There are currently no comments.