Ürün teşhirini işletme sahibinin beklediği gibi satışı arttırmaya yönelik bir biçimde yapacak vitrin mankenleri, mağazanın vitriniyle müşterilerin ilgisini çekerek içeri girmesini ve satış için çalışanların daha fazla şansa sahip olmasını sağlar. İlk bakışta önemsiz bir detay gibi görünmesine karşın aslında vitrin dekorasyonunda aydınlatma ve teşhir için tercih edilen ürünler kadar önemli bir unsur olan vitrin mankenleri, mağazanın müşteriler tarafından nasıl algılanacağını da etkiler. Mağaza dekorasyonu dendiğinde çoğu işletme sahibinin aklına mağazanın içinin etkili ve beğeni toplayan bir tasarıma sahip olması gelirken, aslında işletme açısından en büyük öneme sahip olan vitrin dekorasyonuna önem verilmesi gerekir. Zira dışardaki müşterilerin dikkatinin mağazaya yönelmesini sağlamayan bir vitrine sahip olan mağazanın içi ne kadar şık olursa olsun, mağazayı ziyaret eden müşteri sayısı da azalacağı için bu şık dekorasyon amacına hizmet etmeyecektir. Ürün satışlarının artması için öncelikle dışardaki müşterilerin içeri çekilmesi gerekir ki, mağaza çalışanlarının ürün satması söz konusu olabilsin.

 

Pazarlama stratejilerinin en önemli konusu olan görsel algı, insanların ürünler kadar mağazaları da ne şekilde algıladığıyla ilgilidir. Mağazaların şık vitrinlere sahip olması için doğru mankenlerin kullanılması önemlidir. İnsanlar alışveriş yapacağı mağazaların belirli bir tarza sahip olmasını ve bu mağazadan alışveriş yaparak bir ayrıcalığa sahip olduğunu düşünmek istemektedir. Bu nedenle mağazaların stil sahibi bir görsellik kazanması için müşterilerin algısını öncelikle vitrine ve manken üzerinde teşhir edilen ürüne çekmesi gerekir. Bu şekilde insanların ilgisi mağazaya çevrilerek içeri girmeleri kolayca sağlanabilir ve arzu edilen satışların yapılması da mümkün olabilir.

 

Kolay bir şekilde giydirilebilen mankenler de işletmeler için avantaj sağlar ve gerektiğinde vitrin tasarımının çok daha hızlı bir biçimde değiştirilmesini sağlar. Yoğun spot ışıkları altında kolay kolay yapısı bozulmayan ve ilk günkü görünümünü uzun süre boyunca koruyan mankenler, işletmenin masraflarının da kısılmasını sağlar. Bu şekilde vitrin dekorasyonuyla müşterilerin beğenisini kazanmak daha kolay olmakta ve işletme sahibi de istediği satış rakamlarına ulaşabilmektedir. Vitrin dekorasyonunun en önemli öğelerinden biri ve belki de en önemlisi olan vitrin mankeni, doğru seçildiğinde işletmenin ticari hayatına büyük bir artı katacaktır.

There are currently no comments.