Gelişen ticaret hayatıyla birlikte mağazacılık sektöründe de büyük bir değişim yaşanırken artık senelerdir süre gelen anlayışlarla istenen satış rakamlarına ulaşmak ve bu kıyasıya rekabette ayakta durabilmek mümkün değil. Akıntıya karşı kürek çekmemek için mağaza sahiplerinin modern trendleri takip etmesi ve imajına da dikkat etmesi gerekiyor. Fiyat kalite çizgisinin tüketici için en uygun seviyeye indirilmesi dahi yeterli olmazken, mağazaların kalitesini ve makul fiyatlarını doğru görsellikle birleştirerek lanse etmesi gerekiyor. Görselliğin her şey demek olduğu günümüzde tüketiciler için mağazanın fiyatlarından önce nasıl bir imaja sahip olduğu gelmekte. Bu sebeple farklı ve dikkat çeken bir mağaza dekorasyonuna sahip olmak büyük önem kazanmakta, bunun yolu da konsept bir vitrin tasarımına sahip olmaktan geçmekte. Vitrin mankenleri, aydınlatma ve renkler ise fark yaratan bir vitrine sahip olmak için dikkat edilmesi gereken üç temel unsur olmakta…

 

Mağazaların dışardan nasıl göründüğü tüketicilerin büyük bir bölümü için son derece önemlidir. Zira algıda seçicilik sebebiyle insanlar çoğu zaman her gün önünden geçtiği dükkanların dahi birer mağaza olduğunu fark etmemekte. Her gün birbirinin neredeyse tamamen aynı vitrinlerin önünden geçen insanlarda artış algıda seçicilik oluşmakta, bu sebeple de müşteri mağazanın her gün önünden geçiyor olmasına karşın bir defa dahi içine girmemekte. Farklı vitrin mankenleri, doğru aydınlatma ve dikkat çeken sıcak renk kontrastlarının uygulanması ile insanların daha önce defalarca önünden geçtiği ancak fark dahi etmediği bir mağazanın algı odağına yerleştirilmesi mümkündür.

 

Farklı bir vitrin görseli insanların dikkatini çekerek vitrine odaklanmalarına yani mağazanın dikkat çekmesine sebep olur ki, bunun bir adım ilerisinde merak yer alır. Dikkat çeken vitrinler tüketicilerde mağazanın içindeki ürünlere dair bir merak duygusu oluşmasına sebep olur. Bu sayede mağazanın içine çok daha fazla müşteri girer ki, zaten insanlar da psikolojik olarak her zaman kalabalık olduğu yerlere gitme eğilimi içindedir. Bu şekilde popüler bir alışveriş noktası haline gelen marka kendi kemik müşterisini oluşturma fırsatı yakalayarak, sabit ve kademeli olarak artan bir satış grafiği yakalayabilir.

There are currently no comments.