Yemek pişirmeyi rutin olarak yapılması zorunlu olan, sıkıcı bir iş olarak görmek yerine sevdikleriyle farklı lezzetleri paylaşmaktan zevk alanlar için yemek hazırlamada kullanılan tencere ve tavaların kaliteli olması çok önemlidir. Pişirme süresinin kısalmasını ve yemeklerin daha lezzetli olmasını sağlayan tencere ve tavaların kaliteli olması, bunların da öncesinde yemeklerin sağlıklı olması açısından mutlaka önemsenmesi gereken bir konudur. Yemek yapmayı tutku olarak görenlerin kimileri çelik tava ve tencerelerin en iyisini olduğunu söylerken kimlerininse tercihi her zaman teflon kaplamadan yanadır.

Çelik tencere ve tavaların en iyisi olduğunu söyleyenler, bu söylenmelerini destekleme adına dünyaca tanınan yıldızlı şeflerin de restoran mutfaklarında dökme demir ve emaye tencereler kullanmasını örnek gösterir. Ne var ki, ne kadar sağlıklı ve lezzetli pişirme imkanı sağlarsa sağlasın çelik tava setleri ve tencereler sadece belli pişirme teknikleri için uygundur. Çelik tavalar et ve sebze sotelemek, fileto balıkları pişirmek için ideal seçimken en lezzetli çorba ve güveç benzeri sulu et yemekleri için çelik malzemeden yapılan tencereler kullanılır. Tabi bazı güveç yemeklerinde toprak kapların kullanımı lezzeti ciddi şekilde etkilese de, restoran ve ev mutfakları için en pratik çözüm çelik tencerelerdir. Bu tencerelerin profesyonel şefler tarafından tercih edilmesinin ilk sebebi; çeliğin maruz kaldığı ısıyı muazzam derece dengeli ve çok hızlı bir şekilde iletmesidir. Ayrıca yüksek ısıya dayanıklı olan bu tencere ve tavalar sayesinde pişirmeye ocakta başlayarak sebze ve etlere sotelemenin lezzeti katıldıktan sonra pişirmeye doğrudan fırında devam edilebilir. Bu da zamandan ciddi anlamda tasarruf demektir.

Ocaktan alınan çelik tavalar doğrudan yüksek sıcaklıktaki fırınlara konabilir ve pişirme süreci sekteye uğramadan hızlı bir şekilde sürdürebilir. Temizlik konusunda da pratiklik sunan çelik tencere ve tavaları yıkamak için bir miktar su koyduktan sonra ocağı açmak yeterlidir. İçinde su olan çelik tencere ve tavalar, ısıya maruz kaldığında hızla besin artıklarının çözülmesini sağlar. Daha da önemlisi teflon kaplamalarda olduğu gibi; yanlış kullanımla ya da yüksek ısıya maruz kalarak zamanla yapılarında herhangi bir bozulma olmaz.

There are currently no comments.