İngiliz merkezli bir online ödeme sistemi olarak 2005 yılında ortaya çıkan ve tüm dünyadan kullanıcıların tercihi haline gelen Ukash, özellikle Avrupa’da genç nüfus tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. GSM operatörlerinin geçmişte sattığı kontör kartlarının online para kartı haline dönüştürülmüş hali olarak da açıklanabilen Ukash, yüklenen meblağ kadar harcama yapma ve bu miktarın harcanması halinde tekrar yükleme yapılmasını gerektiren bir çalışma mantığına sahiptir. Tek kullanımlık ve ön ödemeli olması nedeniyle kontör kartlarına benzese de, kontör kartlarından çok farklı olarak Ukash özelliğiyle yüklenen miktarın nakde dönüştürülmesi de mümkündür. Kullanıcı istediği zaman aracı siteler üzerinden çok kısa bir sürede ve döviz kuruna bağlı olarak değişen komisyonlarla Ukash bozdurma yani kart bakiyesini nakit olarak alma imkanına sahiptir.

Limit aşımı gibi bir durum söz konusu olmadığı için online hediye çeki olarak dahi kullanılabilen Ukash Kart, bu şekilde yüklenen miktar kadar harcama yapan kişinin internetten dilediği ürünü satın almasını sağlayan çok pratik bir hediyeye de dönüşebilir. Ayrıca kullanıcıların 19 haneli PIN kodunu paylaşarak birbirine ödeme yapması ve ödemeyi alan kişinin de dilerse online alışverişler dilerse de nakit olarak Ukash kolaylıklarından yararlanması mümkündür. Kullanıcıların isteklerine göre işlevsel kullanım imkanı sunan Ukash Kart bu nedenden ötürü dünya genelinde giderek artan bir kullanıcı kesimine sahiptir.

Ukash Kart sisteminin başta Avrupa olmak üzere dünya genelinde sürekli artan bir kullanıcı kesimine sahip olması, Ukash ödemelerini kabul eden site sayısının da 2005 yılından bu yana katlanarak artmasına ve günümüzde bu sisteme dahil olan site sayısının “15 bini geçmesine” neden olmaktadır. Bu 15 bin sitenin arasından dünya çapında tanınan ve artık marka halinde gelen sosyal medya devi Facebook ya da e-ticaretin uluslararası ismi olan Amazon gibi isimler de bulunmaktadır. Ukash Kartın kullanıcılara sunduğu en büyük avantaj, kredi kartı ya da kimlik bilgisi vermeye gerek olmadan online ödeme yapılmasını sağlamaktadır. Bu da kredi kartı olmayanların da online ödemeleri güvenilir bir şekilde yapabilmesine imkan tanımaktadır.

There are currently no comments.