Bisiklet sürmenin birçok faydası olmasına karşın ülkemizde genellikle sadece fazla kilolardan kurtulmak için bisiklete binildiği düşünülüyor. Zaten bu sebepten dolayı fit bir bedene sahip olan yetişkinlerin bisiklet sürdüğü görüldüğünde kısa sürede bir şaşkınlık yaşanmakta ve genellikle de bu kişilerin niçin otomobil yerine bisiklet sürmeyi tercih ettiği merak edilmekte. Bazı insanlar bisiklete binenlerin otomobil alacak parası olmadığını dahi düşünürken, en az bir o kadar kişi de yetişkinlerin bisiklete binmenin komik karşılanan bir eylem olduğu fikrine sahip. Artık Sedona bisiklet modelleri gibi özel tasarım ve birçok renk seçeneğinde, uzun yıllar kullanılabilecek dayanıklı şanzımanlara sahip olan bisikletlere sahip olmak için internette birkaç dakika geçirmek yeterli.

Kaliteli bir bisiklet sahibi olmak bu kadar basit olmasına rağmen insanlarımız özellikle bisikletlerden uzak durmayı sürdürürken, bir yandan da kent insanın ortak sorunu olan hareketsizlik pek çok sağlık sorunun yaygınlaşmasına sebep oluyor. Fazla kilolar artık çoğu şehirlinin ortak problemi ve fazla kilolarından dert yanmayanların da birçoğunda bölgesel yağlanmadan kaynaklı sorunlar görülmekte. Kan dolaşımının hızlanmasına ve bedenin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olduğu için cinsel yaşamın dahi pozitif etkilenmesine yardımcı olan bisiklet, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlayan oldukça yararlı bir kardiyo egzersizidir. Solunum ve dolaşım sisteminin daha sağlıklı şekilde çalışması içinse haftada 3-4 gün, günde yaklaşık 30 dakikalık bir bisiklet sürüşü dahi yeterli olacaktır.

Yağ yakımı konusunda da avantaj sağlayan bisiklet sürüşü, metabolizmanın hızlanmasını ve bu sayede daha fazla yağ yakılmasına yardımcı olur. Sabah saatlerinde 30 dakikalığına kendi bedenine ve yaşına göre tempolu bisiklet sürüşü yapan kişinin metabolizması sadece pedal çevirdiği süre zarfında değil, tüm gün boyunca daha hızlı çalışacaktır. Sağlık açısından sunduğu faydalar tek tek sayılmayacak kadar çok olan bisiklet bunlar haricinde şehir içi ulaşımda zamandan da önemli oranda tasarruf edilmesine imkan tanımaktadır. Trafik ışıklarında ve sıkışarak bir türlü açılmak bilmeyen trafikte boş yere beklemektense, bisiklet sürerek sabit bir hızla ancak neredeyse hiç beklemeden istenen yere ulaşmak mümkün…

There are currently no comments.