İşletme sahiplerinin büyük bir bölümü; broşür, ilan ve tanıtım kitapçıkları bastırmasına karşın istediği geribildirimi alamadığından ve bu sebepten ötürü bu tür tanıtım araçlarının eski kadar etkili olmadığından şikayet ediyor. Ne var ki, el ilanı bastırmak için her zaman en ucuzunu arayan işletme sahiplerinin herkese neredeyse aynı tasarımı sunan firmalarla çalışarak etkili bir tanıtım yapmayı beklemesi zaten abesle iştigaldir. Aynı sektördeki firmaların el ilanlarına bakıldığında renginden yazı karakterine, tasarımından kullanılan kelimelere kadar neredeyse her şeyin aynı olduğu görülürken insanların daha önce yüzlercesiyle karşılaştığı aynı ilanlara birden bire aşırı ilgi göstereceğini düşünmek mantıksızdır. İnternette ucuza baskı çözümleri sunan firmalar aramak yerine www.markaprint.com gibi yaratıcı, hedef kesime odaklı, dikkat çeken ve özgün tasarım çözümleri sunan bir firmayla çalışmak tüm işletme sahipleri için en doğru karar olacaktır.

Günümüze kadar insanlar sokakta yürürken yüzlerce kez kendisine uzatılan broşür, el ilanı ve kitapçıkları almış ve neredeyse her defasında da karşısına daha önce yüzlerce kez aynısını gördüğü ilanlar çıkmıştır. Kendisine ilan uzatıldığını görür görmez neyle karşılaşacağını bilen bir insanın bu ilanı alması veya alsa dahi üzerinde yazanları okuması beklenemez. Zaten ilan dağıtıcılarının en büyük sorunu insanlara ısrarla uzatsalar dahi kimsenin ilanları almak istememesidir. Çünkü insanlar her zaman aynı şeylerin yazdığı, aynı görünen ve aynı tasarımdaki ilanlarla karşılaşmaktadır.

Hedef müşteri kesimini düşünerek özel bir itinayla tasarlanan el ilanları her zaman hedefin on ikiden vurulmasını sağlar. Aksi takdirde işletme sahibi sadece insanların okumadan buruşturarak yere atacağı ilanlar için para harcayacaktır ki, bu durumda baskı için ne kadar az harcama yapıldığının da önemi kalmamaktadır. Zira işletme sahibi en ucuz fiyat veren firmayı bulsa ve çok düşük bir bütçeyle ilanları bastırsa dahi verdiği paranın neredeyse tamamı; yere atılacak olan ilanlarıyla birlikte boşa gidecektir. Ülkemizdeki çoğu işletme sahibi bu en önemli noktayı kaçırdığı için ilanların tanıtım konusunda eskisi kadar etkili olmadığına dair son derece yanlış bir izlemine kapılıyor.

There are currently no comments.