İş kurma maliyetini düşüren ve şirket kurmak için yasal adres gösterme zorunluluğuna pratik bir şekilde çözüm getiren sanal ofis en yalın anlatımla hazır ve başka bir firma tarafından temizlikten bakıma tüm ihtiyaçları karşılanan bir ofis alanını, haftanın veya ayın belli günlerinde; belli saat dilimleri dâhilinde kullanma hakkının kiralanmasıdır. Akılcı bir çözüm olan bu ofisler sayesinde haftada birkaç saatliğine ofise uğrayan işletme sahiplerinin her ay binlerce liralık masraf yapmasına gerek olmuyor. Müşterileriyle toplantı yapmak veya yüz yüze görüşmek isteyenlerse sanal ofis kiralama hizmetleri kapsamında kiraladıkları şık ofisin toplantı salonunu veya özel görüşme odalarını tıpkı kendi ofisiymiş gibi kullanabiliyor.
Müşterilerle görüşme imkânı sunan fiziksel bir ortam olmasına karşın adının sanal ofis şeklinde anılması, bazılarının aklında soru işareti oluşturuyor. Olmayan, hayali bir şirketin ofisi gibi algılanmaması gereken bu ortamın fiziksel bir çevre olduğu ve istendiğinde de kullanılabildiği unutulmamalı. Bu ofis alanları kurulu olduğundan hiçbir masraf yapmaya gerek de olmuyor. Laptopu ve özel evrakları alarak, kiraladığı sanal ofisi kendisine ayrılan zaman dilimleri kapsamında dilediği zaman gidebilen işletme sahibi dilerse sadece çalışmak dilerse görüşme yapmak için ofisin ortak ve özel kullanım alanlarından istifade edebiliyor. Toplantı odasının da kullanım imkânı söz konusu olduğundan kalabalık görüşmelerde, projeksiyon cihazı ve geniş ekran televizyonların bulunduğu bu gösterişli toplantı odalarında müşterilerin ağırlanması da mümkün. Sanal ofis hizmetleri kapsamında sunulanlar bunlarla da sınırlı değil.
Ofis kiralamak için bir hayli yüksek masrafa girmesi gereken işletmecilerin harcamaları, işyerinin depozitosu ve kirasını ödemekle bitmiyor. Bunun ardından telefon ve elektrik hattının düzenlenmesi, zemin ve duvarlarda küçük çaplı tadilatlar derken pek çok harcama kalemi ortaya çıkıyor. Stopaj masrafından sonraysa ofiste telefonları yanıtlamak ve kargo iletilerini teslim almak için en azından bir kişi çalıştırılması, dolayısıyla bu kişinin maaş ve sigortası için de ayrıca harcama yapılması gerekiyor. Sanal ofis uygulamalarıyla bu masrafların tamamından kurtulmak mümkünken sunulan hizmetler kapsamında temizlik ve santral görevlisi standart çözümler olarak tüm müşterilerce bu hizmetlerden faydalanılabiliyor.

There are currently no comments.