İnsanoğlunun günümüze dek edindiği tüm bilimsel bilgiye dayanarak elmasın bilindiği kadarıyla hayatın temel yapı taşı olan Karbon elementini saflık derecesinde ihtiva eden tek madde olduğu söylenebilir. Neredeyse saf denebilecek kadar yüksek oranda Karbon elementinden oluşan elmas, bu özelliğiyle bilinen en sert cisimlerden biridir. Diğer tüm mineral bazlı taşları çizebilecek kadar sert olan elmas, sertlik ölçeklerinde en yüksek puanı alırken kendisinden bir sonra gelen yakuttan dahi 4 kat daha serttir. Bugünün dünyasında pırlanta yüzük, kolye ve küpe gibi ziynet eşyalarının üretiminde kullanılan ve her yıl “milyarlarca doların döndüğü” dev bir sektör haline gelen elmas en değerli ticari varlıklardan biri olmayı sürdürmektedir. Bazı elmas parçalarının saflığı o derece yüksektir ki, elması meydana getiren atomlar incelendiğinde her 100 bin Karbon atomuna karşılık sadece bir adet yabancı atom bulunur.

Elmasın %99’un da üzerinde Karbon elementinden yani neredeyse saf Karbondan oluşması, taşın kendine özgü eşi benzeri olmayan özelliklere sahip olmasına sebep olur. Çok yüksek basınç ve sıcaklık değerlerinde toprağın derinliklerine doğal süreçler neticesinde ve şüphesiz oldukça uzun zaman dilimlerinde oluşan elmas, özel kesim teknikleriyle zahmetli bir uğraşın ardından pırlantaya dönüştürülür. Pırlanta yüzük kadınlar için ekonomik değerinden öte simgesel bir manaya sahip olduğundan, bugünün modern dünyasında hemen her kadının en büyük hayali pırlanta bir yüzüğe sahip olmaktır. Evliliklerin, sadakatin, saflığın, güzelliğin ve daha da pek çok farklı kavramın simgesi olan elmasın değeri geçen binlerce yıl içerisinde hiçbir zaman azalmamıştır.

Ziynet eşyalarının süslenmesi için kullanılan elmasın değeri modern teknoloji sayesinde daha da artmaktadır. Zira endüstrinin çok farklı alanlarında kullanılan ve özellikle bazı alanlarda adeta alternatifsiz bir ürün olan elmasın gelecekte daha da değerleneceğini söylemek mümkündür. Takı ve aksesuar sektöründe kullanılmayan elmaslar endüstriyel amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Bugüne kadar dünya genelinde yüzlerce ton elmas çıkarılmış ve hala da çıkarılmaya devam ediliyor olsa da, elmas yatakları bulunan ülkelerin fakirlikle boğuşması da tam anlamıyla bir ironidir.

There are currently no comments.