Kadınların sadece bugün değil, binlerce yıldır vazgeçilmezlerinden olan elmas dünyanın dört bir yanında istisnasız bütün toplumlar tarafından değerli olarak kabul edilmiştir. Dünya üzerindeki en değerli taşlardan biri ve belki de en değerlisi olan elmas sadece mineral bazlı taşlar arasında değil ticari bir değere sahip olan tüm varlıklar arasında en çok ilgi görenlerdendir. Elmasın bu denli fazla ilgi görmesi, şüphesiz sadece nadir çıkarılmasından kaynaklanmamaktadır. Pırlanta küpe, yüzük, kolye, broş gibi ziynet eşyaları yüzyıllar öncesinde olduğu gibi bugün de verilebilecek en değerli hediyelerden biri olarak kabul edilir. Bunun temel nedeni ise elmasın kesilerek pırlantaya dönüştürülmesi sayesinde bu zaten kendine has parlaklığı olan taşın daha da ışıltılı hale dönüşmesidir.

Benzersiz bir ışıltıya sahip olan elmas, binlerce yıl öncesinde yaşayan toplumlar tarafından büyülü bir nesne olarak dahi kabul edilmiştir. Elmasın yüksek derece ışık tutucu özelliğe sahip olması taşın kendine özgü bir ışıltıya sahip olmasını sağlarken, özel kesim tekniklerinin uygulanması ile elmasın pırlanta haline gelmesi bu parlaklığın da katlanarak artması manasına gelir. Elmasın özel kesim teknikleriyle işlenmesiyle ortaya çıkan pırlanta, oldukça farklı şekillere sahip olabilir. Farklı kesim teknikleri uygulanarak elmasın çok yüzeyli, parlak ve farklı görünümlere sahip olması sağlanabilir. Bazı kesim açılarına uyularak elmasın kesilmesi, taşın çok daha parlak ve estetik hale gelmesini sağlamakta ancak bu işlemler elmasın dayanıklılığını da azaltmaktadır.

Günümüzde neredeyse her insan, elmasın dünya üzerindeki en sert cisimlerden biri olduğunu bilmektedir. Bu sebeple elmasın kesilmesiyle elde edilen pırlantanın da son derece sağlam olduğu düşünülse de, kesme işlemi titizlikle yürütülse dahi bu işlem elmasın dayanıklılığının da azalmasını sağlar. Dolayısı ile saf denebilecek kadar kaliteli bir elmas parçasının büyük titizlikle kesilmesi halinde dahi meydana çıkan pırlanta, eğer doğru açıyla herhangi bir darbeye maruz kalırsa kolayca çatlayabilir. Pırlantanın külah olarak isimlendirilen alt bölümüne doğru açıyla gelen bir darbe şayet yeterince kuvvetli olursa, pırlanta çatlamanın ötesinde kolayca parçalanabilir. Bu sebepten ötürü pırlanta ziynet eşyası olanların kullanım esnasında mümkün olduğunca dikkatli olmasında fayda vardır.

There are currently no comments.