Pırlantaların berraklıkla birlikte en önemli özelliği olan kesim, estetik güzelliğin maksimum düzeyde ortaya çıkmasından da önce pırlantanın istenen optik özellikleri kazanmasını sağlar. Tek taş pırlanta yüzükler bir yüzüğe mıhlanan pırlantanın yukardan bakıldığında kendine özgü ışıltısının oluşabilmesi tamamen taşın nasıl kesildiğine bağlıdır. Zira pırlantanın parlak yüzeyleri yani fasetleri arasında özel bir boyut ve açı orantısı bulunur. Bu orantıdaki birkaç derecelik hatalar bile pırlantaya daha az ışık girmesine ve/veya giren ışığın farklı şekilde kırılarak hatalı bir şekilde odaklanmasına sebep olur. Pırlantanın sığ kesilmesi durumunda dışardan gelen ışık pırlantanın alt bölümünden yani külah kısmından dışarı çıkarken, kesimin fazla derin yapılması durumundaysa bu kez de içeri giren ışık taşı kemer yani orta bölümden terk edecektir.

Pırlantanın üst bölümünün yani taç kısmının yukardan bakıldığında parlak bir şekilde görünmesi için taşa giren ışığın bu üst bölümde odaklanması gerekir. Taşa hangi açıyla giriyor olursa olsun içeri giren tüm ışının bu en üst bölümde yani taçta odaklanması halinde kesim mükemmel/ideal olarak nitelendirilir. Mükemmel kesim pırlantalar, kesin bir oran vermek mümkün olmamasına karşın yaklaşık olarak dünya üzerindeki tüm pırlantaların sadece %5’ini oluşturmaktadır. Kuyumculuk sektöründe kullanılan her 20 pırlantanın yalnızca bir tanesi mükemmel kesim olduğu için nadir bulunmasından ötürü en değerli olanlar da bu pırlantalardır. Pırlantanın içine azami oranda ışık girmesi kadar giren bu ışığı kaçırmadan istenen şekilde odaklaması da önemli olduğundan kesimin mutlaka çok titiz bir şekilde yapılması gerekir.

Kolay kolay yetişmeyen pırlanta ustalarının sayısı hala çok fazla değildir. Zira üzerinde çalıştıkları ham elmas dünyadaki en değerli şeylerden biri olduğu için yetişme aşamasında çok fazla pratik yapma imkanı yoktur. En küçük bir hata bile pırlantanın değerinin önemli oranda azalmasına sebebiyet verebileceği için elmasların kesim için kime emanet edildiğinde çok fazla dikkat edilmektedir. “Flawless” olarak nitelendirilen Kusursuz berraklıktaki ham elmaslar bile hatalı kesim yapılması halinde değerinden çok fazla kaybedebilir. Bu nedenle pırlanta kesimi değer belirlenmesinde en çok dikkat edilen konulardan biridir.

There are currently no comments.