Peteklerin temizlenmesi için ihtiyaç duyulan süre, ortamdaki petek sayısına ve peteklerin bakım durumuna göre değişen bir durumdur. Bununla beraber, peteklerin hangi yöntemle temizlendiği de işlemin süresini belirler. Modern teknikler kullanılarak yapılan uygulamalarda, ortalama 2-3 saat içerisinde işlem tamamlanırken basit yöntemlerle petek temizliği yapılması durumunda, işlem birkaç güne dahi uzayabilir. Peteklerin nitelikli bir şekilde ve işlevsel olarak temizlenmesi için modern ekipmanlar kullanan firmaların tercih edilmesi bu açıdan önemlidir. Basit ekipmanların kullanılması, peteklerde etkili bir temizlik sağlamayacağı gibi, tesisat sistemine zarar verebilir. Ayrıca işlemin uzun sürmesi genellikle işlemin detaylı bir şekilde yapıldığını değil, amatör bir biçimde yapıldığını düşündürmelidir.

Petek Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Petek temizliği uygulamalarında, işlemin doğru şekilde yapılması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. İlk dikkat edilmesi gereken konu, kombinin düzgün şekilde çalıştığından emin olmaktır. Kombinin bozuk olması durumunda, petek temizliği uygulaması sonrasında kontrol sağlanamayacağın işlem yapılamaz. Ayrıca su tesisatının da çalışıyor olması önemlidir. Zira petekler, makine aracılığıyla peteklere gönderilen su ile yapılır. Su kesintisi durumlarında da petek temizleme işlemlerinin yapılması oldukça zordur.

Isı verimliliği sağlamak için sıklıkla yapılan petek temizleme işlemleri bazı durumlarda performansın düşmesine de neden olabilir. Uygulama sırasında kombiye zarar verilmesi ya da peteklerdeki tesisat sisteminin bozulması durumunda önemli hasarlar oluşabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için yalnızca güvenilir ve profesyonel firmalar tarafından hizmet almak gereklidir. Gelişmiş petek temizleme makineleri kullanarak uygulama yapan ve kaliteli kimyasal maddeler kullanan petek temizleme şirketleri tarafından yapılan işlemler önemli oranda ısı verimliliği sağlamakla birlikte, amatör firmaların yaptığı işlemler peteklerde ya da kombide birtakım sorunların oluşmasına yol açabilir.

There are currently no comments.