Minikler için üretilen oyuncaklarda çizgi film karakterlerinin kullanılması halinde satışların ciddi manada artacağının anlaşılması, uzun yıllardır oyuncak sektöründe çizgi karakter temalı ürünlerin oldukça farklı çeşitlerle sunulmasını sağlıyor. Oyuncak sektöründe olduğu gibi giyim sektöründe de önemli bir pazarlama stratejisi haline dönüşen çizgi karakterler, büyük firmaların bu karakterlerin haklarını elinde bulunduran kişi ve firmaların kapısını çalarak lisanslı ürün anlaşmaları imzalamasını sağlıyor. Oyuncak ve giyim konusunda çocukların tercihi olan ürünler tasarlamak için kullanılan çizgi karakterlere, son yıllarda kırtasiye sektöründe de oldukça sık olarak başvuruluyor. Yerli çizgi karakter olarak büyük bir şöhret yakalayan Pepe de, bu son yılların popüler pazarlama stratejilerinin odağında yer alıyor. Çocuklar giyim, kırtasiye malzemeleri ya da oyuncakların üzerinde Pepe resimlerini ya da sadece adını gördüğünde dahi anne babalarına bu ürünlerin satın alınması için ısrar ediyor, sonuç olarak da çaresiz kalan ebeveynler çocuklarını mutlu etmek için bu ürünlere yöneliyor.

 

Oyuncak mağazalarının en yoğun bölümleri, çizgi film karakteri temalı ürünlerin teşhir edildiği reyonlar oluyor. Kız erkek fark etmeden çocukların anında ilgisini çeken sevimli çizgi karakterler, bir markanın pazar payını ve karlılık oranını tahmin edilenden çok daha fazla etkileyebiliyor. Dev anlaşmaların imzalandığı oyuncak, kırtasiye ve giyim sektöründe markaların arzu ettiği satış rakamlarına ulaşması çizgi film karakterlerinin yaratıcıyla yapacakları anlaşmalara bağlı oluyor. Bu şekilde çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürünlerin satışında çizgi karakterlerin etkisinin çok büyük olması, maalesef korsan üreticilerin de kazan sağlamak için gözünü bu sektöre çevirmesine sebep oluyor. Üretimin daha ucuza gelmesi için sağlık koşullarını umursamadan en ucuz maliyetli maddeleri kullanan bu tarz kişiler, çocuklar için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek kırtasiye, oyuncak ve giyim ürünleri üretiyor.

 

Anne babaların kimi zaman ucuz olduğu için tercih ettiği çizgi film karakteri temalı giyim, oyuncak ve kırtasiye ürünlerinin korsanları çok büyük sağlık sorunlarının da habercisi olabiliyor. Lisanslı ürünlerin tamamı uluslararası standartlar doğrultusunda sağlık koşullarına dikkat edilerek üretildiğinden, çocukların sağlığı açısından da istenmeyen sonuçlar oluşmasına sebep olmuyor.

There are currently no comments.