Park ve bahçelerde dolaşmak, özellikle şehir hayatının beton yapıları içinde sıkışarak bunalan insanlar için büyük bir imkân. Şehirlilerin doğal yaşam enerjisini geri kazanmasını, şehir yaşamının stresinden birkaç dakikalığına bile olsa uzaklaşmasını ve mümkün mertebe kafasını dinlemesini sağlayan bu park ve bahçelerin değişmezlerinin başındaysa metal bank geliyor. Şehirlerin betonarme dokusu içinde sıkışıp kalmış yeşillik alanlarda, kimi zaman da çocuklarımızın biraz dahi olsa hareket edip oyun oynaması için gittiğimiz parklarda oturduğumuz metal banklar ülkemizdeki gibi dünyanın istisnasız dört bir yanında uzunca bir süredir kullanılıyor. Şehir planlamacılığı ve belediyecilik açısından değerlendirilse zaten bu kadar fazla insanın kullanacağı ve yılın dört mevsimini dışarda geçirecek mobilyalara olan ihtiyacı karşılamak için metal banklardan başka da bir alternatif yok.

Sitelerin yeşil alanlarında, belediye parklarında ve ormanlık alanlarda hepimizin kimi zaman bir yabancının yanına kimi zaman da arkadaşlarımızla birlikte oturduğu bu bankların metal malzemeden üretilmesi maliyeti yükseltmesine rağmen dayanıklılığın arttığını da unutmamak gerekiyor. Geçmiş senelerle kıyaslandığında yüksekmiş gibi görünen metal bank fiyatları, geçen yıllar içinde doğadan kopan ve doğal kaynakları dur durak bilmeden sömüren insanoğlu yüzünden ahşabın kıt kaynağa dönüşmesi neticesinde bugün itibarıyla ekonomik seviyelere geldi. Ahşap malzemenin hızla daha da nadir bir mobilya üretim malzemesine dönüştüğünü zaten evlerimize satın aldığımız yatak odası takımları ve oturma gruplarından oldukça iyi biliyoruz.

Dış mekânda yılın 365 gününü tüm hava koşullarıyla baş başa geçiren metal banklar, üzerinde herhangi bir ahşap malzeme de bulunmadığından bu iklim şartları ne kadar sert olursa olsun mukavemetinden herhangi bir şey kaybetmiyor. Metalin korozyondan korunması içinse üretim aşamasında tercih edilen pek çok kaplama yöntemi mevcut ve bunların en yaygın kullanılanları; metalin şekillendirilmesinden sonraki elektrostatik toz boyama, direnci arttıran fırınlama yani ısıl işlemden geçirme olarak sıralanabilir. Elektrostatik toz boyamayla beraber paslanmaya karşı uzun yıllar boyunca korumaya alınan metal yüzeyler kışın eksiye düşen sıcaklıklardan yoğun yağışa, yaz sıcaklarında doğrudan güneşe maruz kalmadan sert rüzgarla taşınan mikro partiküllerden kaynaklı aşınmaya kadar tüm zorlu çevresel şarta göğüs gerebiliyor.

There are currently no comments.