Ön ödemeli dijital bir para kartı olarak 15 binden fazla web sitesinde online ödemelerin güvenilir bir biçimde yapılmasını sağlayan Ukash Kart; Dolar, Sterlin ve Euro olarak çevrimiçi para transferi gerçekleştirilmesine imkan sağlamaktadır. Türkiye’de yaygın olarak Euro kartlar kullanılmakta ve bu kartlar da kullanıcılara pek çok farklı limit seviyelerinde harcama yapma imkanı sunmaktadır. 10, 20, 50, 100, 250 Euro gibi değişik miktarlarda satılan kartların hepsi tek kullanımlıktır. Kontör kartları gibi ön ödemeli şekilde satın alınan ve en baştan ne kadar harcama yapılacağının belirlenmesini sağlayan bu kartlar, limit aşımı derdini ortadan kaldırmakta ve ayrıca kredi kartı olmayanların da güvenilir bir biçimde online ödeme yapmasını sağlamaktadır.

Tek kullanımlık olduğundan dolayı kullan-at kontör kartlarına benzetilen Ukash kartlar farklı olarak bozdurulabilmekte ve istendiğinde güncel döviz kurlarına bağlı kalarak kart limiti nakit para olarak alınabilmektedir. Bu özelliği sayesinde oldukça esnek bir kullanıma sahip olan kartlar, kullanıcıların birbirine para göndermek için de kart kullanabilmesine imkan tanımaktadır. Çünkü kart numarasını ödeme yapacağı kişiye vererek, kullanıcının bu kişiye pratik bir biçimde ödeme yapması mümkün olmaktadır. Ödemenin alıcı tarafı kendisine iletilen kart numarası ile satış yapan tüzel ya da gerçek kişilere başvurabilir, kartı günün döviz kuru değerine sadık kalınarak bozdurabilir ve bu sayede nakit para olarak ödemesini alabilir. Sistemde online harcama ve para transferi yapılmasında kullanılan limitler kart olarak isimlendirilse de, bu fiziksel kartlardan öte dijital PIN kodları için kullanılan bir ifadedir.

Kullanıcının kart satın almasından bahsedildiğinde kast edilen, kullanıcıya aldığı miktarın tanımlandığı 19 haneli dijital PIN kodu yani bir kart numarasının verildiğidir. Bu 19 haneli dijital kodu kullanan kişi binlerce farklı web sitesinde online olarak ödeme yapabilmekte, yine dijital kodu ile kartını bozdurarak kartın bakiyesini nakit paraya çevirebilmektedir. Kişi kartının limitinden daha az harcama yaptığında kartın tekrar kullanılması mümkündür. Kartın kullanım süresi dolmadığı sürece kişi bakiyesini dilediği şekilde harcayabilmektedir.

There are currently no comments.