Ev tekstil ürünlerinin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, kullanımları ve temizlikleri gibi bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Özellikle temizliklerinin mutlaka doğru şekilde yapılması gerekiyor. Aksi halde ne kadar kaliteli bir markanın ürününü tercih ederseniz edin, yeni görünümlerini çok uzun süre korumalarını sağlayamazsınız. Özellikle pek çok bayan çok beğenerek satın aldıkları nevresim takımları konusunda oldukça dertli. Çünkü nevresimlerini uzun süre kullanamamaktan yakınıyorlar. Oysa kaliteli bir ürünü satın aldıysanız bir kaç yıkamada renklerinin solması asla mümkün olmayacaktır. Şayet bu gerçekleşiyor ise kullanımında bir hata yapıyorsunuz demektir. Bu yüzden bilgilerinizi ve nasıl kullandığınızı, yıkadığınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Nevresimlerinizi asla güneşe maruz bırakmamalısınız. Birinci kalite kumaştan üretilmiş olsalar dahi, güneş altında bir süre sonra renkleri mutlaka solacaktır. Bu nedenle nevresim takımları güneşli havalarda mutlaka evin içerisinde veya gölgede kurutulmalıdır. Aslında bu husus yalnızca ev tekstili ürünlerinde değil tüm kıyafetleriniz için geçerlidir. Özellikle siyah olan bütün kumaşlar asla güneşte kurutulmamalıdır. Bir diğer önemli husus da ürünlerin doğru şekilde yıkanmasıdır. Nevresimlerinizi kesinlikle 30 derece sıcaklığa sahip olan bir suda yıkamalısınız.

Çamaşır makinenizin ilgili programı 30 derecenin üzerinde sıcaklığa sahip olan bir suyla yıkama yaparsa nevresimlerin hem boylarının küçülmesi hem de renklerinin solması içten bile değil. Aynı zamanda yüksek sıcaklığa maruz kalan nevresimlerde deformelerde çok sık görünen bir durumdur. Tüm bu nahoş durumlar ile karşılaşmak istemiyorsanız 30 dereceden şaşmayın. Yıkama işlemi sırasında olabildiğince az miktarda deterjan kullanmalısınız. Leke çıkarıcılar gibi güçlü kimyasal içeriklere sahip olan temizleyiciler nevresim takımları için son derece sakıncalıdır. Dokularının incelmesine neden olabileceği için nevresimleriniz kısa sürede yıpranarak yırtılabilir.

Bu tür ürünleri ütülerken de dikkatli olmalısınız. Nevresimler genellikle pamuklu kumaşlardan üretildikleri için yüksek ısıda ütülemenize olanak tanıyabiliyorlar. Fakat siz her zaman ılık ütü ile ütülemelisiniz. Çünkü yüksek ısıda ütülemeniz de tıpkı güneş gibi renklerinin solmasına neden olabilir. Tüm bu kullanım koşullarına uymanız halinde evinizdeki tüm tekstil ürünleri gayet uzun ömürlü bir kullanım olanağı sunacaktır.

There are currently no comments.