Miniklerin eğlenceli zaman geçireceği ve aynı zamanda zihinsel gelişim sürecine de pozitif yönlü katkı sağlayan oyuncakları satın almakta şüphesiz tüm ebeveynlerin ortak dileğidir. Ancak milyar dolarlık bir sektör olan oyuncak üretiminde her geçen gün daha da fazla sentetik kimyasal kullanılması ve bu kimyasallar arasında insan sağlığını tehdit eden maddelerin de bulunması, anne babaların çocuklarına oyuncak alırken çok daha dikkatli olmasını gerektiriyor. Bu doğrultuda bilinçli anne babaların tercihi organik bileşenli oyuncaklarda yana olurken, bu oyuncak seçiminin başında ise ahşap oyuncak çeşitleri yer alıyor. Yakın geçmişe kadar plastik oyuncaklar sektörü ele geçirmiş gibi görünse de, ahşap malzemeli oyuncak çeşitleri yeniden popüler olmaya başlıyor. Ahşap malzemeden üretilen oyuncaklarda da artık yüzlerce farklı çeşitten söz etmek mümkün…

Anne babaların en çok ilgi gösterdiği ahşap oyuncak çeşitlerinin başında zeka gelişimine destek veren oyuncaklar bulunuyor. Çocuklarının zihinsel gelişimine destek vermek için eğlenceli oyunların zeka gelişimine destek verecek şekilde oynanmasını sağlayan ahşap malzemeli oyunları satın alan ebeveynler, böylelikle çocuklarına hem organik hem eğlenceli hem de yararlı bir hediye vermiş oluyor. Bu oyuncaklar arasında hala el emeğiyle üretilen özel ürünler de bulunmakta. Ayrıca Jenga gibi popüler denge oyunları da son dönemde oldukça fazla ilgi görmekte, bu oyunları arkadaşlarıyla birlikte oynayan minikler farkında olmasa da sosyalleşme adına ilk adımları atmakta.

Çocuğun küçük yaşlardan itibaren sosyal kimlik kazanmasına yardımcı olan grup aktiviteli oyunların en zevklilerinden olan denge oyunlar, basit ahşap parçalarıyla dahi çocukların eğlenceli saatler geçirebileceğini gösteriyor. Sentetik ve insan bedeniyle etkileşime geçerek sağlığa zarar veren plastik bazlı oyuncaklar için astronomik meblağlar ödemeye gerek olmadan, bu tür ahşap malzemeli basit oyuncaklarla da miniklerin sevindirilmesi mümkün. Çocukların sevdiği oyuncaklar büyük oranda anne babaların onlara satın aldığı ürünlerle ilişkili olduğundan, ebeveynlerin küçük yaşlardan itibaren çocuklarına bu tür doğal malzemeli oyuncaklar alması oldukça önemlidir. Bu sayede çocuğun oyuncak beğenisi de farklı şekilde gelişmekte ve miniğin ahşap gibi doğal malzemeli oyuncak çeşitlerine olan ilgisi çok daha fazla artmakta.

There are currently no comments.