Keyifle vakit geçirdiğimiz bahçelerin sınırlarını belirlemek, kedi köpek gibi sokak hayvanlarının veya doğal yaşamdaki vahşi hayvanların geçişini önlenmek ve şüphesiz güvenlik için bahçe çiti kullanımı zaruridir. Bu zaruri ihtiyacın karşılanması içinse günümüzde tercih edilebilecek o kadar çok alternatif var ki, ahşabından metaline ve sayısız rengine kadar tüm bu seçenekler arasından seçim yapmak kolay değil. Ahşap, plastik veya metal bahçe çiti çeşitleri arasından bahçeniz için en uygun olanı seçmek için öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve ardından dış mekân dekorasyonuna dair estetik unsurları düşünmelisiniz.

Ahşap şıklığıyla ve doğallık vaat eden görünümüyle şık bir tercih gibi görünse de, metal bahçe çitleri kadar dayanıklı değildir. Şıklığının yanı sıra dış ortam şartlarından korunması için cilalanması, renklerini muhafaza etmesi için hemen her yıl mevsim başında boyanması gereken ahşap malzemeli bahçe çitleri yerine ahşap görünümlü plastik çitleri kullanabilirsiniz. Bu bahçe çitlerinin üretiminde plastik gibi malzemelerin yanı sıra sentetik rattan denen farklı materyaller de kullanılıyor. Plastikten üretilen çitleri bahçede kullanmak kulağa pek hoş gelmese de, aslında günümüzde üretilen plastik malzemeli çit tasarımlarını ahşaplardan ayırmak neredeyse imkânsız. Doğal görünen ahşap yüzeylerin birebir kopyalandığı ve hatta bazı kaliteli tasarımda ahşaptan farksız, birebir aynı görselliğin sunulduğu bu çitlerin doğal malzemeden olup olmadığını, dokunarak bile anlamak bir hayli güç. Bu yüzden daha ekonomik bir seçenek olan plastik malzemeli bahçe çitlerini de kullanabilirsiniz.

Dayanıklılığıyla bakım işleriyle uğraştırmayan plastikten de yüksek mukavemetli olan metalse hem daha prestijli hem de çok daha ekonomik bir seçenek olacaktır. Plastikten malzeme kullanılan bahçe çitleri gibi mevsim her ne olursa olsun, hava şartlarından etkilenmeyen bu metal bahçe çitleri, üretimde kullanılan elektrostatik boyama teknikleri sayesinde nem ve rutubetten etkilenmez. Onlarca sene kullanılabilen, güneş ışınları veya yağıştan etkilenmeyen metal bahçe çitleri deniz kenarlarından parklara kadar her yerde kullanılabilir. Beraberinde kullanılan metal oturma grupları ve rahatlığı maksimuma çıkartan birkaç minderler, oldukça şık ve vakit geçiren herkesin keyif alacağı bahçe düzenlemeleri yapabilirsiniz.

There are currently no comments.