Günümüzde en sık yapılan ameliyatlardan biri haline gelen meme dikleştirme operasyonu, bayanlar için çok daha fazla önem kazanmaya başladı. Çünkü bir dönem bu ameliyatlar çok daha farklı yöntemler ile yapılabiliyor. Haliyle iyileşme süresi bir hayli uzundu ve bu nedenlerle çok az sayıda bayan ameliyat kararı almaya cesaret gösterebiliyordu. Günümüzde ise son derece ilerlemiş teknikler ile bu operasyon gerçekleştirilebiliyor. Haliyle daha fazla sayıda bayan ameliyat kararı alarak, kabusu haline gelmiş olan sarkmış meme dokusu görünümünden kurtulabiliyor. Pek çok kişi meme dokusunda sarkma meydana gelmesinin nedeninin ilerlemiş yaş olduğunu düşünür. Aslında yaşın ilerlemiş olması tüm vücuttaki dokuların yerçekimine yenik düşmesini beraberinde getirmektedir. Ancak meme dokusunda sarkma oluşmasının tek nedeni yaş değildir!

Doğum yapmak ve emzirmek de meme dokusunda deformasyona, sarkmalara mahal verebilmektedir. Bu durum biraz da kalıtsal öğelere bağlı olarak gelişme göstermektedir. Bazı bayanlarda 3 veya 4 doğum yapmış olmak, meme dokusunda bir sarkmaya neden olmaz. Ancak kimi bayanlarda yalnızca bir doğum ve emzirme dönemi dahi ciddi düzeyde deformasyon ve sarkmaları beraberinde getirebilmektedir. Hormonal ilaçlar veya sık kilo alıp verme gibi nedenler de meme dikleştirme operasyonuna gereksinim duyulmasını ortaya çıkaran etmenler arasında yer alıyor. Bu ameliyat sonrasında iyileşme süresinin ne kadar olacağı konusunda ise net bir vakitten söz etmek pek doğru olmayacaktır.

Çünkü iyileşme süresi, yapılan ameliyatta gerçekleştirilen müdahaleler, kişinin yaşam tarzı, cildinin esneklik düzeyi, kişinin yaşı gibi pek çok etmene bağlı olarak değişim göstermektedir. Ancak genellikle en yeni meme dikleştirme ameliyatı teknikleri kullanıldığı için bu iyileşme süresi olabildiğince kısaltılmış durumdadır. Memenin ameliyat sonrasında gerçek şeklini alması için en az 6 ay beklenmesi gerektiği de önemli hususlardan biridir. Pek çok hasta ameliyattan birkaç hafta sonra operasyonun beklentilerini karşılayamadığını ve istediği görünümü elde edemediğini söylemektedir. Oysa her estetik ameliyat gibi meme operasyonlarında da dokunun toparlanması ve memenin gerçek görünümünü alması en az 6 ay zaman geçmesini zorunlu kılmaktadır. Ameliyat teknikleri hakkında cerrahınızdan da detaylı bilgi edinebilirsiniz.

There are currently no comments.