Mağazalarda kullanılan donanım sistemlerinin en önemlilerinden olan stand ve askılar, ahşaptan metale firma sahibinin isteğine ve aynı zamanda ihtiyaçlarına göre birçok farklı malzemeden üretilebilir. Mağaza sahiplerinin temel ihtiyaçlarından olan stand ve askılar için aslında üretim malzemesi seçiminden çok daha önemli seçim kriterleri bulunur. Genel olarak firma sahipleri stand veya askı satın alırken ilk olarak ünitenin üretim malzemesine bakmakta ve satın alacağı sistemin dayanıklılığını sorgulamakta. Şüphe götürmez ki, mağazalarda kullanılacak olan standlar ile askıların uzun süre boyunca sorunsuz kullanılabilmesi için yüksek bir dayanıklılığa sahip olması önemlidir. Ancak mağaza donanım sistemlerinin kalitesini belirleyen tek kriter de dayanıklılık değildir. Mağazanın ihtiyaçlarına göre çoğu zaman donanım sisteminin çok fonksiyonlu kullanıma izin vermesi, dayanıklılığından çok daha önemlidir.

Ayarlı, modüler, helezon, çapraz, tekil veya çoklu olarak pek çok farklı sistemle üretilebilen askılar dahi mağazanın kullanım alanını daha olumlu şekilde değerlendirmesini ve en önemlisi de daha fazla ürünü müşterilerinin beğenisine sunabilmesini sağlar. Standlar ile askıların çok fazla ürün teşhirine imkan sağlaması mağaza sahibi için oldukça önemli olsa da, daha da önemli olan bu donanım sistemlerinin farklı ürünleri de aynı şekilde sergileyebilmesidir. Tek tip ürün teşhirine imkan sağlayan bir askı, daha uzun ya da daha kısa bir tekstil ürününün teşhir edilmesi istendiğin ya yetersiz kalacak ya da kullanım alanında gereksiz boşluklar oluşmasına neden olacaktır. Uzun kıyafetlerin sergilenmesi hedeflenerek satın alınan ve basit bir teşhir ünitesi olarak görülen askılara boyu çok daha kısa olan kıyafetler asılması halinde alt kısımda gereksiz boşluklar oluşur.

Özellikle alan sorunu yaşanan mağazaların tüm kullanım alanını maksimum verimle değerlendirmesi gerekir. Yukarda bahsi geçtiği şekilde kısa tekstil ürünleri asılması halinde gereksiz boşluklar oluşmasına sebep olacak askılar nedeniyle bu alanlar farklı ürünlerin teşhiri için kullanılması da mümkün olmayacaktır. Mağazaların ürün çeşitliliği sezona bağlı olarak büyük değişiklik gösterebileceğinden, mağazanın kullanım alanını mümkün olduğunca verimli bir şekilde kullanacak donanım sistemleri her zaman işletme sahibine avantaj sağlayacaktır.

There are currently no comments.