Ev ve işyerlerinde yaşanan gider tıkanıklıkları en sık lavabolarda ve özellikle de mutfak lavabolarında görülür. Banyo ve tuvalet lavabolarından çok daha sık tıkanan mutfak lavaboları genellikle önce pratik bilgiler doğrultusunda bizzat açılmaya çalışılsa da, birkaç denemeden sonra internet sitelerinde yazan her şeyin iddia edilen mucizeyi vaat etmediği kısa sürede anlaşılır. Bu aşamanın ardından kırmadan lavabo açma hizmetleri için tesisat firmalarıyla iletişime geçilirken asıl önemli olan, olur olmadık denemelerle sorunun daha da büyütülmemesidir. Kendi eliyle lavabo giderindeki tıkanıklığın daha da derine inmesine sebep olanlardan gidere soktuğu cisimlerle boruları çatlatanlara kadar kırmadan lavabo tıkanıklığı açma hizmeti sunan tesisatçılara başvuran birçoğu, tesisatçılar gelmeden önce lavaboyu kendi başına açmaya çalışır.
İnternet başına geçerek birkaç Google araması sonucunda ulaşılan ve oldukça da pratik olduğu iddia edilen lavabo açma yöntemlerinin büyük bölümü hiçbir işe yaramazken işe yarayan yöntemlerse çoğunlukla giderin açılması için yeterli olmaz. Bu tip basit uygulamalar aslında lavabo giderindeki tıkanıklığı açmaktan ziyade lavabo tıkanmasın diye yapılmalıdır. Örneğin; marketlerde satılan, lavabo açmaya yarayan kimyasal karışımların bulunduğu ürünler gider hattında tıkanma meydana gelmeden önce, bu sorun oluşmasın diye düzenli olarak uygulanması çok daha yararlı olacaktır. Zira lavabo giderleri birden bire tıkanıyormuş gibi görünse de aslında uzun zaman boyunca gider hattının çeşitli noktalarında birikme olmakta ve nihayetinde bu birikintiler iyice yoğunlaşarak, atık su tahliyesini tamamen engellemektedir.
Mutfak lavabolarının tıkanmasına genellikle yemek artıkları, lavaboda yıkanan sebze meyvelerden kopan parçalar ve hepsinden önce yemeklik yağlar neden olur. Doğrudan kızartma yağını lavaboya dökenlerin zaten lavabonun tıkanmamasına şaşırmaması gerekirken tencerelerin dibinde kalan artıkları lavabo dökenlerse bu yemek artıkları içinde de yağ olduğunu unutmamalıdır. Banyo lavabolarındaysa saç ve sakallar, sabun ve saç şekillendirici gibi suda erimeyen kozmetik ürünleri gibi maddelerin birikmesinden kaynaklı tıkanıklıklar görülür. Aslında kullanıma özen gösterilmesiyle bu sorunların hiçbiriyle karşılaşmadan, lavabo sorunsuz kullanılabilir. Özen gösterilmesinden kasıtsa çok basittir; lavabonun bir çöp kutusu olmadığını, temel işlevinin suyu tahliye etmek olduğunu unutmamak…

There are currently no comments.