Kumandalı oyuncak denince akla ilk gelen arabalardan çok daha geniş özelliklere sahip olan helikopterler, havada sınırsız hareket özgürlüğü ve gelişmiş özellikleriyle yetişkinlerin en büyük hobilerinden biri haline geliyor. “Gyro”  adı verilen yeni özellik sayesinde uzaktan kumandalı helikopter kullanımının en zor bölümü olan denge sorunlarının tamamı da ortadan kaldırılıyor. Önceki modellerde belirli bir deneyime sahip olmayan kullanıcılar helikopteri kaldırmak ve en kötüsü de indirmek konusunda kötü deneyimler yaşayarak, büyük bir hevesle satın aldığı oyuncakları sadece bir defa kullanabiliyordu. Yeni nesil kumandalı helikopter modellerinin artık tamamında standart olarak sunulan bir özellik haline gelen Gyro, ilk kullanımda düşerek zarar gördüğü için sinirlerin bozulmasına neden olan oyuncakları herkesin kullanabileceği hobi aletlerine dönüştürüyor.

Yeni oyuncak helikopterleri kullanmak için artık herhangi bir deneyime sahip olmak gerekmiyor. Zira hayatında ilk defa kumandalı bir cihaz kullananlar dahi ilk uçuş deneyimi “sağ salim” atlatabiliyor ve oyuncaklarıyla uzun süre boyunca keyifle oynayabiliyor. Çok kanallı kızılötesi kumanda sistemleriyle oyuncağın verilen komutlara gecikme olmadan anında cevap vermesi sağlıyor. Öne, arkaya, ileri, geri, yukarı ve aşağı kısacası her yöne esnek bir hareket kabiliyetine sahip olan bu oyuncaklar keyifli bir grup aktivitesi haline de dönüşebiliyor. InfraRed hedef sistemleri dahi üretilen oyuncak helikopterlerle birkaç arkadaş toplanarak, açık havada hedefi vurmak için kıyasıya rekabet dolu ve oldukça eğlenceli bir oyun oynayabiliyor. Kızılötesi atış mekanizmalarına sahip olan ve hedefin neresinden vurulduğunu anlayan bu özel hedef sistemleri, oyuncak helikopter kullanıcılarının hangisinin en kısa süre içinde en başarılı atışı yaptığını hesaplayabiliyor.

Özellik konusunda gerçekten de hayal gücünün sınırlarını zorlayan bu yeni nesil uzaktan kumandalı helikopter modelleri, yüksek çözünürlüklü kameralarıyla tüm uçuşu kaydedebiliyor ve üzerlerinde bulunan Flaş belleğe görüntü aktarımı yapabiliyor. Bu şekilde uçuş sonrası hemen bilgisayara aktarılan görüntüler izlenebiliyor ve sosyal medya araçları üzerinden sosyal ağlarla paylaşılabiliyor. Bazı gelişmiş modellerde gece görüş sistemi dahi bulunduğundan, bu helikopterler için “oyuncak” kelimesinden daha geniş anlama sahip olan kelimeler kullanılması gerekiyor.

There are currently no comments.