Devlet garantisi ile iş anlamına gelen memurluk, zaten birçok üniversite mezununun işsizlik sorunuyla mücadele ettiği ülkemizde yükseköğretim mezunu pek çok gencin hayali olmuş durumda. Memur olmanın hayalini kurmak bir yana dursun, yüz binlerce genç üniversiteden mezun olduktan sonra hummalı bir iş arama yarışına giriyor ve geçen aylar içinde ister istemez büyük bir umutsuzluğun pençesine düşüyor. İş bulmaya olan inancın azalmasıyla birlikte “tek umut” halinde gelen memurluk için KPSS kitapları ve çalışma setlerinin peşine düşen gençler, son bir sınav için kolları sıvıyor…

İlkokul yıllarından itibaren başlayan yarışta son dönemeç olarak adlandırılan KPSS, birçok insan için 10 yıldan da uzun süren bir maratonun son ayağı manasına geliyor. Toplumumuzda memurlar için pek çok söz söylene de, aslında bu hayatı boyunca sınavdan sınava koşuşturmuş insanların sonunda memur olmayı başarması ile kısa süreli bir rehavete düşmesi yadırganmamalıdır. Hayatının önemli bir bölümünü yüz binlerce adayla yarışmaya ayıran insanlar, KPSS sınavında da başarılı olduktan sonra bir nevi dinlenmeye çekiliyor. Artık devlet bünyesinde çalışarak emekliliği bile garantilediğini düşünen taze memurların üzerinden büyük bir yük kalkıyor ve bu durum da toplumda farklı şekillerde algılanıyor.

Disiplini elden bırakmadan sıkı bir çalışma temposu içine girmeyi gerektiren KPSS, aktüel sorulardan vatandaşlık bilgisinin sınandığı sorulara çok yönlü ve kesinlikle herkes tarafından başarılı olunamayacak bir sınavdır. Uzun yıllar boyunca eğitim gören ve en sonunda üniversiteyi bitiren gençlerin son bir defa yeni bir sınava hazırlanmaya başlaması dahi başlı başına yorucudur. Çoğu okul mezunu bu yoğun stresin ve yeniden saatlerce süren yoğun çalışma programlarının içine girmek istemediğinden memurluk hayallerini rafa kaldırıyor ve farklı sektörlerde çalışmaya başlıyor. Ülkemizdeki üniversite mezunlarının göz ardı edilmeyecek kadar büyük bir bölümü eğitimini aldığı sektörlerde değil, apayrı alanlarda ve kalifiye eleman olmasına rağmen vasıfsız işçi statüsünde çalışmaktadır. KPSS kitapları, yaprak testler ve kurslar arasında dolaşan tüm memur adayları, uzun aylar ve belki de yıllar süren işsizliğin ardından memur olmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor.

There are currently no comments.