Dağ bisikletleri günlük kullanılan bisikletlerden farklı bir tasarım ile üretilir. Bu şekilde üretilmelerinin nedeni ise yapılan dağ yolculuğunda istenilen sürüşü elde etmek ve kazaları engellemek. Dağ bisikletleri diğer bisikletlere göre daha kalın tekerlere sahiptir. Çünkü kalın tekerler araziyi daha iyi kavrar ve iyi bir yol tutuşu sağlar. Bir başka özelliği ise daha dayanıklı parçalardan üretilmesidir. Bunu siz de tahmin edersiniz ki düz yola nazaran sarsılma bir hayli fazla olacaktır. Bunun için daha dayanaklı ve sağlam parçalardan üretilmesi kolay kırılmasını engelleyecektir ve emniyetiniz için de daha önemlidir.

 

Konforlu kullanım için kendinize uygun bisikleti almanız öncelikle önemlidir. Dağ bisikletlerinin özellikle insan vücudu ile uyum içerisinde çalışması gerekmektedir. Bunun nedeni ise çetin dağ şartlarından daha kıvrak hamleler ile kurtulmaktır. İnsan vücudu ile uyumlu olan bisikletleri bulmak maalesef çok zordur. Özellikle dağ ortamında kullanılacak bisikletlerin denenmesi çok zor olduğu için firma bu bisikleti dene olmazsa başka bir tane alırsın gibi bir tercihi hiçbir zaman önünüze sunmaz. Bu yüzden dağ bisikletleri diğer bisikletlere nazaran daha dikkatli incelenmeli ve seçilmelidir. Ne kadar faydası olmayacağı düşünülse bile düz yolda da olsa bisiklet mutlaka denenmelidir.

 

Dağ bisikletleri özellikle yarışlar için de kullanılmak zorunda değildir. Aynı zamanda günlük koşuşturmanın stresini temiz hava ile atmak isteyen insanlar dağ ortamı ve arazi koşullarına uygun bisiklet seçiminde bulunmalıdırlar. Çünkü arazi şartları bir süre sonra insanların zorlanmasına neden olacak ve bisikleti sürmesine engel olacaktır. Şehir ortamından çok uzaklaştığınız takdirde geri dönüşünüzün zor olmasını ve bu geri dönüş yolunda da başınıza bisikletiniz tarafından bir sürü dert açılmasını istemiyorsanız. Mutlaka bisikletinizi arazi koşullarına göre seçmelisiniz.

There are currently no comments.