Kombi sistemleri günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan ısıtma sistemleri arasında yer almaktadır. Doğalgaz ile çalışan kombilerin evlerde daha çok tercih edilmesi ve kullanımının gün geçtikçe yaygınlaşmasının en büyük sebebi, bu ısıtma siteminin sahip olduğu kalite ve çalışma performansıdır. Doğalgaz sayesinde kömür sobaları ve elektrikli sobaların tüm olumsuz etkileri hayatımızdan çıkmakla beraber, kış aylarının en soğuk zamanlarında bile evin ısısının sabit tutulabilmesi mümkün olmuştur. Kombi sistemlerinin evin içerisine ısı vermesi, evin içerisine döşenen petekler sayesinde geçekleşmektedir. Peteklerin çalışma şekli sıvı bir sistemdir. Petekler sıvı yakıt ve şebeke suyunun ısınması sayesinde önce kendisini ısıtarak daha sonra bu ısıyı evin içerisine yayar. Suyun ve sıvı yakıtın, petek vanası açık olduğu süre boyunca petek boruları arasında sürekli dolaşması sayesinde evin içerisindeki ısı her zaman sabit kalır.

Peteklerin hayatımıza getirdiği bir diğer kolaylık ise ısı derecesinin belirlenebilmesidir. Peteklerin direkt olarak bağlandığı termostatlar sayesinde evin içerisinde kaç derece sıcaklık istendiği kolaylıkla ayarlanabilmektedir. Termostatlar aynı zamanda peteklerin düşük performansla, yüksek ısı yaymasını sağlamak içinde kullanılmaktadır. Bu durum faturanızdan büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlayan bir unsurdur. Peteklerin vanalarının sürekli kısılıp açılması daha fazla su ve yakıt çekilmesine sebep olacağından dolayı, faturanızda bir artış meydana gelmesine neden olacaktır. Petek vanalarının olabildiğince sabit ayarda tutulup, istenilen ısı derecesinin termostatlardan ayarlanması, sadece gereken miktarda su ve yakıt çekilmesini sağlayarak tasarruf etmenizi sağlamaktadır.

Tasarruf etmenizi sağlayan bir diğer yöntem ise her sene mutlaka yaptırılması gerekilen ısıtma sistemlerinin bakımlarıdır. Bu bakımlar içerisinde, kombinin genel bakımı ve petek temizleme işlemi yer almaktadır. Petek temizleme, petek borularının içerisinde şebeke suyundan dolayı oluşabilecek kireç ve pas sorunlarının önüne geçerek, petek yüzeylerinin temiz kalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda peteklerin kullanım ömrünü uzatan petek temizleme, her sene kombi bakımı esnasında aksatılmadan yaptırılması gerekilen bir uygulamadır.

There are currently no comments.