Ülkemizin tuz başkenti olarak adlandırılan Çankırı kaya tuzu yönünden sadece ülkemizin değil, dünyanın en kaliteli yataklarından birine ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 250 milyon yıl önceki oluşumlar neticesinde ortaya çıkan bu tuz yatakları dengeli mineral dağılımı ve demir yönünden çok düşük içeriğe sahip oluşuyla kalite yönünden, dünya genelinde en kaliteli tuz olarak bilinen Himalaya tuzuyla yarışacak nitelikte. Bölgeden çıkartılan tuz kristallerinin bir bölümü sofra tuzu olarak öğütülmesine rağmen son yıllarda bu mineral kristallere olan ilgi, şık görünümlü lambalar dolayısıyla artış gösteriyor. Bazıları için yalnızca oldukça şık ve farklı görünüme sahip bir dekorasyon eşyası olan Çankırı tuz lamba modelleriyse aslında sağlık açısından tercih edilmesi gereken objeler.

Kaya tuzu kristalleri lambanın içindeki ampul sayesinde ısınmakta ve ısındığında da havaya negatif yüklü parçacık salmaktadır. Bu negatif iyon etkisiyle havada asılı bulunan madde ve mikroorganizmalar, elektriksel yük etkileşimi sayesinde kristal yapıya çekilir. Havada asılı kalması durumunda solunum vasıtasıyla vücuda girecek olan pek çok madde ve canlının lambada toplanması, özellikle vücudun bir hayli savunmasız olduğu uyku esnasında lambaların kullanılmasını sağlar. Uyku süreci boyunca başucunda yakılan tuz lambalar gece boyunca daha kaliteli hava solunmasına yardımcı olur. Negatif yüklü parçacıklar sayesinde ayrıca baz istasyonu, modem, tablet gibi cihazların kablosuz ağlarından kaynaklı elektromanyetik alan etkisinden de belli oranda korunma imkânına sahip olunur.

Bu lambaların havaya negatif iyon salınımı yaparak daha sağlıklı bir ortam sağlaması aslında insanoğlunun doğal yaşamdan koptuğu için doğada zaten var olan bu düzenden istifade edememesiyle alakalı bir durumdur. Zira çoğu insan bilmiyor olsa da, doğadaki pek çok fenomen neticesinde atmosfere yoğun negatif iyon salınımı yapılır ve bu salınım sayesinde de sağlığı olumsuz etkileyecek unsurların etkisi minimize edilir. Rüzgâr, yağmur, güneş ışığı gibi doğal fenomenlerle açığa çıkan negatif iyon etkisinden şehir yaşamında doğadaki gibi faydalanmaksa her yerin beton kaplı olduğu kentlerde güneşi görmeden tüm günü geçirmesi dahi mümkün olan insanlar için adeta imkânsız hale gelmiş durumda…

There are currently no comments.