Doğru kariyer sitesine üye olmak, internet üzerinden aranan işe biran önce kavuşmak için günümüzde tüm çalışan ve çalışan adaylarının dikkat etmesi gerekenlerin başında yer alıyor. Ücretsiz iş ilanı yayınlayan tüm sitelerin kişiye hayallerinin işine kavuşma ve bunu da kısa süre zarfında başarma imkanı sunması mümkün olmadığından, bu doğrultuda çıkılan yolculukta ilk adımın doğru atılması gerekir. Yanlış yöne hareket ederek hedefine yaklaşmanın ötesinde daha da uzaklaşan insanlar, üyesi olduğu sitenin bir kariyer sitesinden öte basit bir ilan sitesi olduğunu fark edinceye kadar çok değerli olan zamanlarını boşuna harcamaktadır. Kişinin belki de başvuruda bulunsa kabul edileceği ve çalışma hayatı boyunca da çok memnun kalacağı bir işi kaçırmasına neden olan bu zaman kaybının yaşanmasına hiç gerek olmadan en başında seçimin doğru yapılmasına odaklanılmalıdır.

Kendi siteleri üzerinden yayınladığı reklamlarda sürekli olarak iş ilanları yayınladığını vurgulayan bazı sitelerin aslında gerçek anlamda bir kariyer sitesi olmadığını ve kişiye iş bulma sürecinde rasyonel bir çözüm sunamayacağını gizlemeye çalışması söz konusudur. Zira günümüzde zaten tüm kaliteli kariyer siteleri üyelerinden ücret istememekte yani ücretsiz ilan yayınlamak bir tek siteye mahsus bir özellik olmamaktadır. Ancak bu siteler internet kullanıcılarına sanki kariyer sitelerinin tamamında sadece ilanların görüntülenmesi için dahi para isteniyormuş gibi bir izlenim yaratma peşindedir. Unutulmaması gereken, günümüzde iş ilanı yayını ücretsiz olarak yapan sitelerin çok daha fazla olduğu ve ilan görüntüleme için para isteyen sitelerin seyrek bile değil ancak “nadir” olarak nitelendirilebileceğidir.

Kariyer siteleri ile ilan siteleri arasındaki farkın doğru saptanması, iş bulma yolculuğunun da nereye varacağını ve varılan hedefe de ne kadar süre içinde ulaşılacağını belirlemektedir. Şüphesiz ilan siteleri de birçok insan için yararlı hizmetler sunuyor olmasına karşın bu sitelerin modern dünyanın internet destekli insan kaynakları hizmetleriyle ilgisi olmadığı ve bu gibi de bir iddialarının zaten olmadığı aşikardır. Dolayısı ile internet üzerinden iş aradığını “zannederek” aylarca zamanın boşa harcanmaması için mutlaka üyesi olunan kariyer sitesinin hizmet kapsamı titiz bir biçimde incelenmelidir.

There are currently no comments.