Firmasının arzu ettiği hedefe daha kısa süre içinde ve yüksek karlılıkla varmasını sağlayacak bir çalışan arayan işverenler, internet üzerinden aradığı çalışanı bulmak üzere birçok farklı siteye ilan veriyor. Bu aşamada ilanının yayınlanacağı sitenin bir ilan sitesi olması ile kariyer sitesi olması arasındaki farkın da tüm işverenler tarafından çok iyi anlaşılması gerekiyor. Zira eleman ilanları yayınlayan tüm siteler aksini iddia etse dahi kariyer sitesi olmayabilir. Verilen ilanı bünyesinde bulunan on binlerce üyeye gönderen bir siteye, bu kişilerin arasında işverenin ilanda belirtiği nitelikleri karşılayan kaç kişi olduğunun sorulması gerekir. Zira vasıflı bir eleman arayan bir işverenin ilanını deneyimsiz ve vasıfsız binlerce çalışana göndermenin, işveren açısından herhangi bir rasyonel faydası yoktur.

 

Bu tür eleman ilanları sadece göz boyamaya yaramakta ve çok büyük bir çoğunlukla da işverenin arzu ettiği gibi bir eleman bulamamasına sebep olmaktadır. Yayınlanan ilanın binlerce kişiye ulaşması ancak bu kişilerin büyük bir bölümünün işverenin firmasına yarar sağlayacak niteliklere sahip olmayan kişilerden oluşması, işverenin yüzlerce ve bazen binlerce gereksiz iş ilanıyla muhatap olmasına neden olur. Çalışan arama sürecini büyük oranda uzatan bu durum, işverenlerin internetten güvenilir ve ihtiyaçları karşılayabilecek donanımlara sahip olan çalışanlar bulabileceğin dair inançlarının da sarsılmasına sebep olmaktadır. Çalışanların niteliklerini ve iş ararken beklentilerini bilmeyen yahut bu tür bilgileri önemsemeyen bir sitenin kariyer sitesi olması mümkün değildir.

 

İnsan kaynakları yönetimi yerine sadece işverenlerin ilan yayınlamasını sağlayan ve bu ilanları da olur olmadık herkese mail atan bir sitenin işverenin ihtiyaçlarını karşılama konusundaki yetersizliği gün gibi ortadadır. Üye çalışanların hangi sektörde ve daha da önemlisi hangi pozisyonda çalışmak istediğini bilen bir sitenin ayrıca bu istekleri çalışanların sahip olduğu niteliklere ve deneyime göre de değerlendirmesi gerekir. Bu değerlendirme sonucunda ilan sahibi olan işverenin isteklerine yanıt verebilecek çalışanlar rahatlıkla belirlenebilir ve ilgili iş fırsatı da gerçek anlamda muhataplarına gönderilebilir. İşveren de verdiği iş ilanı ardından aradığı özelliklere ve deneyime sahip olan çalışanların yaptığı başvuruları değerlendirebilir.

There are currently no comments.