Merhumun tüm yakın çevresi tarafından rahmetle anılması için düzenlenen dini bir organizasyon olan mevlüt, davetlere kapsamlı ikramların sunulmadığı ve bu nedenle de uzun yıllardan bu yana lokum ve şeker ikramı yapılmanın tercih edildiği bir dini toplantı olmuştur. Vedat sonrasında düzenlenen mevlütlerde kapsamlı yemekler verilmemesi merhum kişinin anısına olan saygıdan ve insanların üzüntüsünden kaynaklanmaktadır. Ancak yine de mevlüt için gelen insanlara bir şeyler ikram edilmesi de gerektiğinden, yüzlerce yıldır süre gelen bir adet olan mevlüt şekeri ikramı yapılır. Pratik bir şekilde herkese dağıtılabildiği için bu özel dini toplantının ve okumanın havasının da bozulmamasını sağlayan mevlüt şekeri, aynı zamanda herkesin de hoşuna giden lokum ve şekerlemelerin ikram edilmesini sağlar.

Külah kutulu klasik mevlüt şekerleri birçok insanın çocukluk yıllarından hatırladığı ve bu organizasyonlarda da en çok tercih edilen modellerdir. Sivri görünümlü piramit bir kutu içine konan lokum ve şekerler, isteğe bağlı olarak farklı tasarımlarla da sunulabilir. Külah şeklindeki tasarımların tercih edilmesi halinde kutunun üzerinde isim veya farklı şeyler yazılmakta ancak bu okuma yapılan dini anma töreninde resim ve süslemelere mümkün olduğunca yer verilmemektedir. Merhuma ve ailesine duyulan saygının bir ifadesi olarak mevlüt şekeri kutularının mümkün olduğunca sade bir tasarıma sahip olması gerekir. Ayrıca biblo, figür veya resim gibi unsurlar dini olarak hoş karşılanmadığı için mevlüt şekerlerinin kutularında da bu tür unsurlara yer verilmemesi beklenir.

Mevlüt organizasyonlarında sunulan şekerlerin ve lokumların kutusu çok önemli olsa da, kutu içindeki şekerlemelerin de yüksek kalitede olması beklenir. Bu neden anlaşılan firmanın sipariş ile birlikte üretime geçmesi gerekir ki, organizasyonda tüm yakın çevreye dağıtılan şekerler taze olabilsin. Bekletilmeden taze taze kutulara konan ve bu şekilde de taze olarak misafirlere sunulan lokum ve şekerlerin içinde katkı maddesi olmadığından da özellikle emin olmak gerekir. Görsel bir değere sahip olmasına karşın asıl amacı ağızları tatlandırmak olduğundan, lokum ve şekerlerin de yüksek kalitede ve hijyenik bir ortamda üretilmiş olması beklenmektedir.

There are currently no comments.