Bütün Schengen Vizesi kapsamındaki ülkeler gibi İtalya’da, ülkemiz vatandaşlarının farklı maksatlarla kendisine yaptığı vize başvurularında 10 yıldan daha uzun süreli geçerliliği bulunan pasaportlara sahip olan kişilere vize vermemektedir. Bu sebepten ötürü başvuru amacı her ne olursa olsun, İtalya vizesi alacak olanların pasaportlarının 10 yıldan daha uzun süre boyunca geçerli olması durumunda pasaportlarını muhakkak değiştirmesi gerekmektedir. Güvenlik önlemiyle alınan bu karar tüm serbest dolaşım izni olan Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Ayrıca ülkemiz vatandaşlarından sadece Bordo yani normal pasaport sahipleri tüm İtalya vizesi başvurularında vize uygulamasına tabiidir. Hususi yani gri, siyah yani diplomatik pasaport sahipleri İtalya hükümeti tarafından normal pasaport sahipleri gibi vize uygulamasına tabii tutulmamaktadır.

İtalyan konsolosluklarına amacı ne olursa olsun vize başvurusu yapacak olan kişiler en az altı ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmalıdır. Bu ifade pek çok web sitesinde açıklama olmaksızın yer aldığı için bazı kişiler pasaportun geçerlilik süresini yanlış anlamakta, bu sebepten ötürü de yoğun emek vererek ve ciddi masraflar yaparak hazırlandığı vize randevusundan ret yanıtı alarak ayrılmak durumunda kalmaktadır. Zira pasaportun 6 aylık geçerlilik süresi randevu tarihinden itibaren değil, kişinin İtalya ziyaretinin sona erdiği tarihten itibaren ileriye dönük olarak 6 aydır. İtalya seyahatinin bitiş tarihinden başlayarak ileriye dönük olarak en az 6 ay geçerliliği olmayan pasaportlara, başvuru maksadı her ne olursa olsun İtalyan konsoloslukları tarafından vize verilmemektedir. Bazen birkaç günlük farklar olduğu için vize başvurusu yapan kişiler bu durumun büyük bir sorun teşkil etmediğini düşünmesine rağmen İtalya konsolosluğu yetkililerinin bu konuda beklenenden daha titiz davranması da söz konusu olabilmektedir.

İtalyan konsoloslukları, kendilerine yapılan vize başvurusunun maksadına bağlı olarak vize başvurusunu yapan kişiden farklı evrakları ibraz etmesi talep etmektedir. Bu doğrultuda kişiden vize başvurusunun kapsamına göre bazı evrakların sadece noter onaylı veya onaysız fotokopileri istenmesine rağmen başvurusu sırasında konsolosluk yetkilisi şüpheye düşmesi durumunda ilgili belge veya belgelerin aslını görmeyi de isteyebilir. Bunun için istenmese bile imkan olması durumunda tüm belgelerin orijinallerinin de hazırda tutulması tavsiye edilir.

There are currently no comments.