İstanbul’un yorucu temposundan yorulanlar, bari hafta sonunda biraz rahatlamak ve stresinden kurtulmak istemesine rağmen bu pek de kolay olmuyor. Eğlenmek veya sadece biraz dolaşmak için bile hafta içinden daha fazla trafik stresine katlanmak zorunda kalan şehir sakinleri, kendi arabalarıyla ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım ihtiyacı karşılamaya çalışması fark etmeksizin resmen çileye dönüşen trafikle boğuşuyor. İstanbul’un hafta sonu daha bir keşmekeş haline dönüşen trafiğinde binlerce otomobilin içinde bir en fazla iki kişinin dakikalarca beklediği görülürken, toplu taşıma araçlarında konserve misali aracın hareket etmesi bekleniyor. Binlerce insanın gürültüsü eşliğinde dolaşmaya, eğlenmeye ya da bir şeyler yemeğe çalışanlarsa artık uğultu eşliğinde yaşamaya alışmış gibi görünüyor.

Betonarme yapıların soğukluğu, şehrin kirli havası, gürültü, stres, kalabalıklarla uğraşmadan birkaç saatliğine bile olsa İstanbul’un tüm bu negatifliğinden uzaklaşma imkanı sunan boğaz turları işte bu yüzden son dönemin yükselen trendi. Boğazda kahvaltı, öğle turları ve akşam saatlerinde keyifli eğlenceler vaat eden boğaz turları günden güne daha da fazla insanın ilgisine mazhar oluyor. İstanbul’undan çok ama çok uzakta ancak yine de kentin içinde zaman geçirme deneyimi vaat eden bu turlar, her bütçeye hitap eden geniş içerikli seçeneklerle sunuluyor. Artık boğaz turu organizasyonu yapan birkaç firma olmadığı için yaşanan rekabet, fiyatların da İstanbulluların lehine düşmesine yardımcı oluyor.

Fırsat sitelerinin sıkı takipçileri, şanslarının da yardımıyla kişi başı 25-30 liraya boğazda kahvaltı ayrıcalığından yararlanabilir. Ancak onlarca insanla dip dibe oturmak istemeyenler, özel motor yatlı boğaz turu alternatiflerine yöneliyor. Bireysel ihtiyaçlara mümkün olan en konforlu şekilde yanıt veren lüks motor yatlarla çıkılan boğaz turlarında, açık büfe kahvaltı haricinde isteğe göre yatta özel bir aşçı bulunması da mümkün oluyor. Herkesten uzakta baş başa romantik bir geziye çıkmak isteyen çiftler için en prestijli seçenek olan bu lüks motor yatlar, iş toplantılarından özel organizasyonlara oldukça geniş bir kesime “lüks” vaat ediyor. Yine de boğaz turlarından çok daha ekonomik fiyatlarla yararlanma imkanı sunan tur seçenekleri de bulunuyor.

There are currently no comments.