İş aramanın giderek daha da zor bir hale geldiğine ve özellikle iş hayatında deneyimsiz yeni mezunların makul fiyatlarla iş bulmasının imkansız olduğuna yönelik tüm yorumlar, birer yorum olmanın da ötesinde gençleri umutsuzluğa iten oldukça yanlış görüşlerdir. Gençlere türlü türlü tavsiyeler veren insan kaynakları uzmanları adeta üniversiteyi yeni bitirmiş bir gencin iyi maaşla işe girmesinin imkansız olduğuna vurgu yapmakta, bu tür birkaç yorumu veya tavsiyeyi okuyan gençlerin umutsuzluğu ise daha da artmaktadır. Özellikle İstanbul iş ilanları takibi yaparak yüz binlerce kişinin iş aradığı metropolde kariyerine başlamak isteyen gençler, bu tür yorumlar neticesinde umutsuzluğa kapılarak her iş fırsatına başvuruda bulunmakta.

 

Meslek dışı iş başvurularından çok düşük maaşla çalışmaya kadar pek çok yanlış uygulama sebebiyle gençler aradan seneler geçmesine rağmen kariyer hedeflerine bir arpa boyu dahi yaklaşamadığını fark ediyor. Hemen her ilan sitesinin iş ilanları bölümleri bulunmasına ve bu bölümlerde de yüzlerce farklı iş fırsatı yer almasına karşın gençlerin istediği işe bir türlü girememesine sebep olan temel unsurlar ise yanlış yönlendirme, kişisel gelişime gereken önemin verilmemesi ve işin yanlış yerde aranmasıdır. Unutulmamasında yarar var ki, üniversite yılları boyunca tek yaptığı derslere ve sınavlara girmek olan bir gencin mezuniyet sonrasında iş hayatında farklı bir özelliğe sahip olmadığı için özel bir iş bulması zor, hatta hayaldir.

 

Kişisel gelişime dair herhangi bir çalışma yapmayan ve tek özelliği üniversite mezunu olmak olan bir gencin iş hayatının zorluklarından ve iş bulmanın imkansız olduğundan bahsetmesi aslında şaşırtıcı değildir. Sadece ülkemizde değil dünya genelinde hakim olan modern ticaret hayatında artık okul mezunu olmak ayırt edici bir özellik olarak kabul edilmemektedir. Birçok şirket ticari hayatında kendisine azami fayda sağlayarak firma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak bir çalışanı işe almayı düşünmekte, en iyi okuldan mezun olanı değil. Bu sebeple gençlerin olumsuz yorumlara takılmadan öncelikle “aynası iştir kişinin lafa bakılmaz” şeklinde düşünerek kendini geliştirmek adına neler yaptığına bakması, bu doğrultuda gelişime yönelik adımlar atmaya çalışması gerekir.

There are currently no comments.