Optik özellikleri sebebiyle ziynet eşyalarının süslenmesi, daha da fazla dikkat çekmesi, daha anlamlı ve değerli hale gelmesi için ideal tercih olan pırlanta, ham hali olan elmasın kalitesine göre paha biçilemez bir değere sahip olabilir. Elmasın fiziksel özellikleri pırlantanın değerini belirleyen en önemli etkenlerden biri olsa da, pırlantanın kusursuz bir biçimde kesilmesi de neredeyse bir o kadar mühimdir. Zira pırlantanın ne kadar ışıltı saçacağı, ne kadar kusursuz bir biçimde kesildiğine bağlıdır. Özel tekniklerle ve kesim açılara çok fazla özen gösterilmesi neticesinde elmasın ışık geçirgenliği artırılır. Bu sayede en popüler tercih olan tek taş yüzükleri süsleyen pırlantalar göz kamaştıran bir ışıltı saçar.
Elmasın içine daha fazla ışık girmesini sağlamak adına kesilmesi yani pırlanta haline getirilmesi, doğal olarak kişinin gözüne de daha fazla ışık gelmesini yani taşın daha parlak görünmesini sağlar. Ancak pırlanta kesiminde taşın içine ne kadar fazla ışık huzmesi girdiği değil, giren bu ışığın ne kadarının doğru açıyla kırılarak pırlantanın tepe kısmı olan taca yansıdığıdır. Taç, pırlantanın en üst bölümüne verilen isimdir. Pırlantanın içine giren ve özel açılı kesim sayesinde doğru şekilde kırılarak taç bölümüne ulaşan ışık sayesinde bilinen o eşsiz ışıltılı görünüm oluşur. Kemer ve külah ise pırlantanın taç dışındaki bölümleridir. Orta kısım olan kemer pırlantanın dayanıklı bir yapıya sahip olmasını sağlarken, aynı zamanda kalınlığında pırlantanın matlığını belirler. Bir tek taş yüzüğe mıhlanan pırlanta parçasının mümkün olduğunca ışıltılı bir görünüme sahip olması istendiğinden, kemer bölümünün ne çok kalın ne de çok ince olması istenir. Zira çok ince yapılı bir kemer pırlantanın dayanıksız bir yapıya sahip olmasına sebebiyet verirken, dayanıklılığın artması için kemerin kalın bırakılması halinde bu kez de pırlanta mat bir görünme sahip olacaktır.
Pırlantanın en alt kısmı külahsa taşın içine giren ışın demetlerinin istenen açıyla kırılarak yukarı yani taç bölümüne iletilmesi gibi önemli bir görevi üstenir. Pırlantanın kesimi istenen ışıltılı şıklığın oluşması açısında bu kadar büyük öneme sahip olduğundan, pırlanta takı alışverişleri için mutlaka www.tektas.com gibi özel kesim sertifikalı pırlanta seçenekleri sunan online mağazalar tercih edilmelidir.

There are currently no comments.