İnternetten hayallerinin işini bulmak ve biran önce de bu işte çalışmaya başlayarak kariyer basamaklarını hızla çıkmak isteyenler ikiye ayrılır: internetten iş arayanlar ve iş aradığını “zannedenler”. Doğru kariyer sitesine üye olmadan internetin sunduğu kaynakların verimli bir biçimde kullanılması ve bu kaynakların iş bulma sürecine beklendiği şekilde pozitif yarar sağlaması mümkün değildir. Günümüzde hala Google arama motoruna iş ilanları yazarak interneti verimli bir şekilde kullandığını ve bunu her gün tekrarlayarak birkaç gün sonrasında hayallerinin işine kavuşacağını düşünen çalışan ve çalışan adayları bulunmaktadır. Ücretsiz iş ilanı yayınlamak artık her sitenin yaptığı bir iş olmanın da ötesinde, zaten yayınladığı ilanların görüntülenmesi için para talep eden siteler az bile değil ancak nadirdir…

Günümüzün internet teknolojileriyle harmanlanmış modern insan kaynakları anlayışından tamamen bihaber olan ve tek amacı üyelerinden birkaç lira alarak veya sitede birkaç reklam yayınlayarak para kazanmak olan sitelere üye olanlar, ne yazık ki internetten iş aradığını zannedenler grubuna dahil olmaktadır. Bu tür sitelerin gerçek anlamda insan kaynakları odaklı hizmetler sunması söz konusu olmadığından, bu sitelere üye olanlar sadece zamanını boşa harcamakta ve hayallerinin işine kavuşma hedefine ilerlemekten ziyade yerinde saymaktadır. Sadece adı kariyer sitesi olan yanlış sitelere üye olarak kişi belki de hayatının iş fırsatını kaçırmakta ve sonrasında istediği gibi bir iş bulmak için yeniden aylarca bekleyecektir.

Kariyer sitelerine üye olarak gerçekten internetten iş arayanlar ise niteliklerine bağlı olarak hayallerinin işine çok kısa bir süre içinde girebilmektedir. Kişinin internetten iş arama macerası büyük oranda niteliklerine uygun bir iş arıyor olmasıyla ilişkili olduğundan, bu sebepten ötürü çalışan ve iş arayanların başvuru yapması halinde az da olsa kabul edilme ihtimali olan pozisyonların peşinde koşması gerekir. Bazı adaylar istenen niteliklere sahip olmamasına karşın bazı pozisyonları ısrarla zorlamakta ve işverenlerden ret yanıtı almaya devam ettikçe de kariyer sitesini suçlamaktadır. Aslında sadece iş fırsatlarından haberdar olarak zahmetsizce başvuru yapma konusunda yardım eli uzatan kariyer siteleri ise bu tür kişiler sebebiyle sıkça günah keçisi olmaktadır.

There are currently no comments.