İnsanların internet sayesinde ülke ve dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak için çok fazla seçeneğe sahip olması, bilgiye erişim sağlamak adına belirli kaynaklara muhtaç olunmaması neticesinde gerçeklik anlayışının önemli bir değişim yaşanıyor.Eskiden birkaç gazetenin verdiği haber sorgusuz bir biçimde doğru olarak kabul algılanabilirken günümüzde internetle herkes aynı haberi farklı pek çok kaynaktan takip edebiliyor. Ekonomi, siyaset, spor veya eğitim haberleri için yüzlerce web sitesi üzerinden bilgi alınabilmekte ve bu sitelerin haberleri nasıl sunduğu da birbiriyle kıyaslanabilmekte. İnternet sayesinde herkesin haberlerle alakalı dilediği gibi yorumu yapabilmesi ve kişilerin bizzat haber üreticisine dönüşebilmesi sayesinde cep telefonlarıyla herkes milyonlara hitap edebilir hale gelmiş durumda. Ne var ki tüm bu olanaklar bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmak yerine bazen salt gerçeğe ulaşmayı güç bir hale de dönüştürebiliyor. Bugünün insanlarının bilgiye ulaşım, bilginin kaynağını belirleme ve içerikleri doğrulama gibi konulardaki imkanı sürekli olarak artmakta ancak bir yandan da çağımızın sorunu olarak nitelendirilen bilgi dezenformasyonu problemi de giderek büyümekte.

İnsanların bilgiye erişim sağlama olanağı ve şüphesiz hızı arttıkça, bilgisiz insan sayısı da katlanarak artmakta. İnternetin bile sadece bir eğlence kaynağı olarak algılanması sonucunda ne yazık ki birçok insanın internetteki en güvendiği haber kaynağı sosyal medya haline geldi. Kişinin içerik üreticisine dönüştüğü ve herkesin ayrı bir internet fenomenine dönüşme hayali kurduğu günümüzün dijital dünyasında, kimin yazdığı belli olmayan birkaç kelimelik tek bir cümlenin dahi “yüz binlerce insan” tarafından doğru olarak kabullenilmesi ve binlerle paylaşılması mümkün. Sosyal medya hesaplarında paylaşılan resimleri, videoları ve yazıları okuyarak hemen ulaştığı bilginin doğru olduğuna inanan insanlar, böylece yalan yanlış bilgilerin dahi isteyerek ya da farkında olmadan yüz binlerce insana servis edilmesine yardımcı oluyor.

Bilginin kaynağının sorgulanması insanların pek de umurunda değilmiş gibi görünüyor ve dahası kişi edindiği bilginin doğruluğunu teyit etmekle de ilgilenmiyor. Bunlar insan tarafından önemsiz ayrıntılar olarak algılanıyor. Geçmişte insanlar tek bir gazeteyi veya birkaç televizyon kanalını takip ederek salt gerçeğe erişim sağladığını düşünürken, bugünün gençleri de tek bir web sitesini ya da sosyal medya paylaşımlarını takip ederek salt gerçeğe ulaşabileceğini düşünmekte.

There are currently no comments.