Ülkemizde son dönemin en popüler hobilerinden olan model arabalar gittikçe daha fazla ilgi görüyor ve satılan modellerin sayısı da hızla arıyor. Bazıları hala oyuncak arabalar olarak görse de, model araba koleksiyonu yapmak ABD başta olmak üzere birçok ülkede oldukça lüks bir hobi olarak görülüyor. Zira gerçek otomobillerden tek farkı boyutları olan bu minyatür araçların birkaç yüz liraya satılanları olduğu gibi, modifikasyondan geçen özel yapımları on binlerce liraya dahi alıcı bulabiliyor. Meraklılarının tüm modifikasyon süreciyle bizzat ilgilendiği model araba kitleri, bazılarına şaşırtıcı gelse de NOS entegrasyonuyla son model spor otomobillerle yarışacak kadar kısa sürede 100 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Ülkemizde satışa sunulan model arabalar yüzlerce farklı ürün seçeneğiyle hobi ve oyuncak mağazalarında yerini alırken bu araçlar motor tipine göre iki ana bölüme ayrılıyor. Motorun elektrikli veya benzinli olmasına göre belirlenen model araba fiyatları, elektrik motorlarında son dönemde yaşanan devrin niteliğindeki gelişmeler neticesinde daha da makul düzeye inmiş durumda. Bu küçük ancak şaşırtıcı derece hızlı araçlar motor tipinin dışında satışa nasıl sunulduğuna göre de sınıflandırılabiliyor. RTR ve Kit olarak iki farklı sınıfa ayrılan model araçların kit olarak satılanları model yapımıyla ilgilenenlere hitap ederken RTR tip modeller kutusundan kullanıma hazır olarak yani tüm parçaları birleştirilmiş olarak çıkıyor.

Modifikasyonla ilgilenen veya bu işe bir yerden başlamak isteyenler için biçilmiş kaftan olan Kit modeller, kutusundan tüm parçaları birleştirilmeyi bekler şekilde çıkmakta. Tamamen sıfırdan inşa edilmese de, bu Kit araçların tüm parçalarını itinayla montajlamak gerekiyor ve bu da ilgilenenler için en az model araba sürmek kadar keyifli bir uğraş oluyor. Modifikasyon için farklı kitlerin parçalarını kullanan meraklıları, kullandığımız yeni model otomobillerin ulaşması mümkün olmayan hızlara saniyeler içinde erişebilen modeller yapabiliyor. Güneş enerjisi panelleriyle şarj olmaya dahi ihtiyaç duymayan, elektrik motorlu model arabalar içinde saatte 300 kilometreyi aşan hızlara ulaşanlar bile var…

There are currently no comments.