Her insanın çocukluk döneminin ilk yıllarında sürmeyi öğrendiği bisiklet, aslında bir ömür boyunca kullanılabilen ve her yaştan insana sağlıklı bir hayat vaat eden son derece yararlı bir araçtır. Bu iki tekerlekli aracın ne kadar yararlı olduğunun fark edilmesinin üzerinde spor merkezlerinde kullanılmak üzere kondisyon cihazları tasarlanmış ve pedal çevirerek herkesin daha sağlıklı bir yaşama kavuşması sağlanmıştır. Kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olarak dahi en faydalı egzersizlerden biri olduğu gibi aynı zamanda her yaştan insanın da zorlanmadan yapabileceği kadar basit bir egzersizdir. Kilo sorunu yaşayan insanların egzersiz yaparak fazla kilolarından kurtulması istenirken, kapsamlı egzersizleri yapamayan kilolu insanlar pedal çevirerek çok daha kolay bir şekilde kilo verebilir.

 

Selenin vücut ağırlığını büyük oranda taşıması, kilo sorunu yaşayan insanların dahi eklemlerini ve iskelet sistemini zorlamadan yararlı bir egzersiz yapmasını sağlar. Ayakta ve yüksek eforla yapılan egzersizlerde zaten yeterince ağır olan beden bilek, diz, bel gibi bölgelere çok fazla baskı uygulanmasına neden olarak ciddi sakatlıklara dahi neden olabilir. Bu nedenle belirli bir kilonun üzerindeki kişilere daha hafif egzersizler verilmektedir. Pedal çevirmek de son derece yararlı bir egzersiz olmasına karşın basit ve sakatlanma riski de asgari düzeyde olduğu için herkes tarafından yapılabilir. Kalbin yüksek bir tempoyla çalışarak damarlara daha da fazla kan pompalamasını sağlayan pedal çevirme aktivitesi, metabolizmanın da hızlanmasına yardımcı olur ve bu şekilde tüm gün boyunca yakılan kalori miktarı da belirgin düzeyde artar. Bu da kilo verme sürecinin çok daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır.

 

Bisiklet sürmenin sunduğu avantajlardan bir diğeri de, egzersizin yanlış yapılmasının neredeyse imkansız olmasıdır. Herkes doğru şekilde pedal çevirebileceğinden egzersiz süresince yapılan yanlışlar nedeniyle fiziksel sorunlar da yaşanmamaktadır. Ayrıca spor salonlarında kullanılan yatak bisiklet modelleri bel ile sırt bölgesinin de desteklenmesine yardımcı olmaktadır. Bu şekilde yatak pozisyonda pedal çevirmek her yaştan insana fayda sağlamakta ve insanların yaşam kalitesini zorlanmadan yükseltmesine imkan tanımaktadır. Bisiklet her yaştan insana daha sağlıklı bir hayat vaat etmektedir.

There are currently no comments.