Son yıllarda yat kiralayarak boğaz turuna çıkmak yükselen bir trend haline gelmiş durumda. Talebin her yıl biraz daha artması ve İstanbulluların bu ayrıcalıklı aktivite fırsatını kaçırmamak istemesi sebebiyle yat kiralama hizmeti sunan firmaların sayısı da katlanarak artıyor. Firmalar İstanbulluların ve yerli yabancı turistlerin tercihi olmak adına kıyasıya rekabete girdiğinden, boğaz turu fiyatları da geçmiş senelere kıyasla çok daha makul seviyelere iniyor. Kalabalık gruplar halinde boğaz turuna çıkmak ve birkaç saatliğine bile olsa İstanbul tarihine farklı bir açıdan göz atmak isteyenler çok cüzi meblağlar karşılığında bu boğaz turlarına katılabiliyor. İstanbul’un kirli havasından, trafik kaosundan, kalabalıktan ve gürültüden alabildiğince uzaklaşma fırsatı sunan bu tekne turları, Anadolu ve Avrupa yakalarındaki birçok tarihi yapıya boğazdan bakma imkanı sağlıyor.

Boğaz sularının ferah atmosferinde huzur bulmak ve her iki yakadaki Osmanlı döneminden kalma yapılara daha yakından bakmak için tekne turlarını tercih edenler çok cüzi meblağlar veriyor olsa da, oldukça geniş bir grup olarak onlarca kişiyle birlikte boğaza açılıyor. Bu kadar fazla insanla birlikte olmak istemeyenler içinse daha küçük gruplara yönelik ve daha konforlu yat seçenekleri de bulunuyor. 15-20 kişilik bir grup olarak tüm eş dostla birlikte boğazda keyifli bir geziye çıkma imkanı sunan yat turlarıyla boğazda kahvaltı keyfi de yapılabiliyor. Açık büfe kahvaltı seçenekleri sunan firmalar, daha önce deneyimlenmemiş oldukça farklı bir ambiyansta kahvaltı yapılması için farklı menü seçenekleri sunmakta. İş dünyasında da moda haline gelmeye başlayan bu boğazda kahvaltı turları, çalışanlara motivasyon sağlamak veya bazen de iş toplantıları yapmak için tercih ediliyor.

Bireysel bir konfor peşinde olan ve değer verdiği insanla baş başa kalmak isteyenlerinse, özel motor yatlarla sunulan boğaz turlarını tercih etmesi mümkün. Yanına yalnızca sevgilisini veya eşini alarak boğaz keyfi yapmak bir ayrıcalık olduğundan, bu tip bireysel konfor odaklı boğaz turları da oldukça yoğun rağbet görüyor. Lüks bir motor yatın vaat ettiği konfordan faydalanmak içinse kesenin ağzını biraz açmak gerekiyor…

There are currently no comments.