Gelinlikler kuşkusuz en çok üzerinde durulan ve seçim yapılırken en çok akıl karışıklığı yaşanan kıyafetlerdir. İşte bu yüzden gelin adaylarının düğünlerinde nasıl bir gelinlik giyeceklerine karar vermeleri çoğu zaman haftalarca sürer. Aslında gelinlikleri diğer kıyafetlerden ayıran son derece basit detaylardır. Bu detaylar doğru tasarımda doğru şekilde kullanıldığında gelinliğin şahane bir görünüm almasını sağlayabilir. Ancak aksi durumda yani yanlış kullanım veya abartılı kullanımda da gelinliğin kesimi ve modeli ne kadar güzel olursa olsun asla zarif bir görünüm sunmayacaktır. Dolayısıyla aslında gelinliklerin genel havasını belirleyen işte bu detaylardır! Örneğin gelinliklerin süslemelerinde parlak taşlar yoğun olarak kullanılır. Ancak bu taşların hangi tasarımda kullanıldığı ve boyutları da son derece önemlidir.

Daha çarpıcı bir görünüm sunması için taşların büyük ebatlarda kullanılması en büyük hatalardan biri olacaktır. Çünkü bu süslemelere mazhar olmuş bir gelinlik yakından gayet hoş bir görünüm sunsa da uzaktan maalesef o taşlar broş görünümünü alacaktır. Haliyle gelinliğin genel havası bir anda değişecektir. Oysa küçük ebatlarda olan parlak taşlar gelinliğe daha zarif bir pırıltı katabiliyor. Mutlaka dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da çiçek figürleridir. Gelinliklerin genellikle omuz veya göğüs bölgesinde kullanılan çiçek figürlerinde de yine ebat önem arz ediyor. Büyük ebatlarda çiçekler uzaktan pot bir görünümü andırdığı için pek ideal olmayacaktır. Omuzda kullanılan çiçek figürleri de tüm dikkatin omuzda toplanmasına yol açıyor. Haliyle gelinliğin zarafeti bir anda kaybolabiliyor. Eğer dozunda kullanılmamışsa gelinliğinizde çiçeklerin olmasını tercih etmeyin!

Yine çok önemli bir detay olan duvaklarda da bazı hususlara dikkat edilmelidir. Uzun ve kısa duvakların hangi gelinliklerde olması gerektiği konusunda halen büyük hatalar yapılıyor. Eğer bir kır düğünü yapacaksanız ve kalıp şeklinde değil, dökümlü duran bir eteğe sahip gelinlik modelini tercih ettiyseniz duvağınız kesinlikle kısa olmalıdır. Salon düğünlerinde de genellikle uzun duvaklı gelinlikler tercih edilmelidir. Ancak salon düğünlerinde eğer balık ve dar kesim bir gelinliğin tercih edilmesi durumu söz konusu ise kısa duvaklara gelinliğin tasarımına bağlı olarak tercih edilebilir.

There are currently no comments.