Yapısal ve mekanlar kurgular oluşturdukları için tasarımcı yönleriyle ön plana çıkan iç mimarlar, bu değişiklikleri yapabilmek için klasik mimarinin uygulamalı bilimlerle ilişkili farklı alanlarıyla ilgili oldukça geniş içerikli teknik bilgiye sahip olmalıdır. İnşaat ve dekorasyon sektöründe kullanılan malzemeler teknolojik gelişmelerle birlikte sürekli değiştiği için işyeri ve ev içi dekorasyon uygulamalarında bu yeni malzemelerin kullanımı da zaruri olmuştur. İç mimarın yapı sektöründe kullanılan yeni nesil malzemeler hakkında bilgi sahibi olmadan tasarımlarında bu malzemeleri kullanması mümkün olmayacağından, iç mimarlık bir ömür boyunca sektördeki yeni gelişmeleri yakından takip gerektirir.

Teknik anlamda birçok kapsamlı uygulamanın altından kalması için donanımlı olması gereken iç mimar, zevkli iç mekan tasarımlarına imza atabilmek adına yaratıcılık yönünü de ön plana çıkartmalıdır. Geniş içerikli ve çok yönlü etkileşim haline olan iç mimari, estetik anlamda zevkli tasarımlar oluşturmak için yeni trendleri yakından takip eder. Klasik mimarinin geçmiş yıllarda uyguladığı ve geniş bir kesim tarafından beğenildiği için klasikleşen tasarımları modernize eden iç mimarlar bazen de tamamen modern tasarımlara yönelir. Müşterilerin beklentileri, mimarın tasarım konusunda hangi tarza yoğunlaşacağını belirler. Tabi estetik açıdan zevkli bir mekan tasarlanması, proje bitiminde şık görünen mekanın kullanışlı ve rahat olacağını garantilemez. Bu sebeple projelerde yalnızca estetik odaklı düşünülmemekte, ev veya işyerinin ergonomik bir yapıya sahip olması için de çeşitli çözümler geliştirilmektedir.

Işıklandırma, nem ve sıcaklık, doğal ve yapay ışık yoğunluğu, renk kontrastı, mobilya ve aksesuar tasarımı, yalıtım elemanları iç dekorasyon uygulamalarında mimarın dikkate aldığı unsurların yalnızca birkaçıdır. Bunlara ek olarak ticari işletmelerin çalışma ortamlarının tasarımını da yapan mimarlık şirketleri; kurumsal kimlik oluşturmak, marka değerini yükseltmek, müşteriler üzerinde pozitif etki yaratmak, çalışanlara ergonomik bir ortam sunmak için logo ve amblem tasarımları da dahil, oldukça geniş bir alanda çalışma yapar. Birçok farklı detayı, önceden belirlenen belirli bir konsept dahilinde bir araya getiren iç mimar ayrıca projenin maliyetinin istenen seviyeyi aşmamasından da sorumludur.

There are currently no comments.