Estetik operasyonlarla bedenle ilgili estetik kusurlara kalıcı çözüm getirilmesine rağmen bu, uzun yıllar boyunca sağlıklı bir bedene sahip olmak için hiçbir şey yapmamak ve geçen zamanın ardından estetik plastik cerraha başvurarak fit bir görünüme sahip olmak anlamına gelmiyor. Birçok insanın son çare olarak gördüğü estetik plastik cerrahi, aslında zannedilenin aksine sağlıklı olan ve sağlığını da istikrarlı bir şekilde muhafaza edebilen insanlara çözüm sunan bir tıp dalıdır. En önemsizinden en ciddisine, her cerrahi müdahalede belli bir oranda komplikasyon riski vardır. Basit müdahaleler olarak görülen estetik ameliyatlar ise modern tıbbın en fazla dikkat ve senelerin deneyimini gerektiren en önemli alanlarından biridir.

Estetik plastik cerraha başvurarak meme dikleştirme veya büyütme, yüz gerdirme, burun estetiği, basen küçültme, yağ aldırma gibi müdahaleler ile daha estetik bir bedene sahip olmak için öncelikle kişinin hem fizyolojik hem de psikolojik olarak belli bir sağlık seviyesine sahip olması gerekir. Fazla kilo sorunu olan kişilerin öncelikle kilo vermesini ve en önemlisi de düştüğü kiloyu en azından bir sene koruyabileceğini göstermesini arzu eden estetik plastik cerrahlar, bu çok ciddi operasyonları sağlıksız kişilere yapmak istemez. Zira kişinin sağlığı her şeyden daha önemli olduğu için müdahalenin yapılacağı kişinin de fizyolojik manada belli kriterleri karşılaması gerekir. Kaldı ki, bu kriterlerin tek ölçütü de fizyolojik nitelikler değildir.

İyileşme süresi dahi çoğu operasyonda haftalar ve bazen de aylar sürdüğü için estetik plastik cerrahlar kendisine başvuran hastanın psikolojik olarak bu kapsamlı müdahalelere hazır olmasını ister. Kişinin estetik operasyon yaptırma konusunda “kesin kararını vermiş olmasını”, müdahale sonrasındaki iyileşme sürecinin zorlu geçeceğini anlamasını ve gerçekçi beklentiler içine girmesini isteyen hekimler psikolojik anlamda dengesiz olan kişilere karşı da mesafelidir. Tabi bu hekimler, hastasının sağlığına her şeyden fazla önem veren ve sadece para kazanmak için durmaksızın ameliyat yapmayı düşünmeyen uzmanlardır. Bunun için estetik müdahaleler için hekim seçerken dikkatli olunmasında ve doğru doktorun tercih edilmesinden emin olunmasında yarar vardır.

There are currently no comments.