İşletmeler için çok büyük problem olmaya başlayan arşiv alanları yetersizliği veya depolama tesisi yetersizliği gibi sıkıntılar ideal raf sistemleri ile artık çözülmeye başlandı. Bu sistemler sayesinde işletmeler ürünlerini çok düzenli ve sağlıklı bir ortamda depolayabiliyorlar. Birçok faydasının yanı sıra üretimlerin sekteye uğramasını da önleyen bu sistemler her işletmenin ürettiği ürünlere veya depolama tesislerine uygun modeller ve çeşitler barındırıyor. Bu yüzden gönül rahatlığı ile tercihinizi raflı sistemlerden yana kullanabilirsiniz. Bu mekanizma ürünlerin muhafaza esnasında düşerek zarar görmelerini veya üst üste istiflendikleri için ezilerek zarar görmelerini önlüyor. Bununla birlikte depo görevlilerinin aradıkları tüm ürünleri kolaylıkla bulabilmelerine olanak tanıyor. Dilerseniz ürünlerinizi çeşitli kategorilere ayırarak depolayabiliyor ve stok durumunuzu çok daha sağlıklı bir şekilde tespit edebiliyorsunuz.

Farklı malzemeler kullanılarak üretilen raf sistemleri arasından hem depolama tesisinize hem de ürünlerinize en uygun olanlarını tercih edebilirsiniz. Örneğin tava yüksekliği fazla olan bir depolama tesisine sahipseniz tercihinizi asma tavanlı sistemlerden yana kullanabilirsiniz. Bu modeller genellikle tavan yüksekliğinden en üst düzeyde istifade edilmesine olanak tanıyor. Bunun yanı sıra ürünlerin üst üste konulmasına ve ezilmesine de engel oluyor. İnsan gücü ile yükleme ve indirme yapılabilen sistemler yüksek tavalı tesisler için en ideal tercih olacaktır. Yoğun bir şekilde kullanılan depolama tesisleri için ideal olan model ise raylı olan tasarımlardır. Zemin önce bir ray sistemi döşenmesini zorunlu kılan bu modelde üzerine yerleştirilen raflar sayesinde pratik bir kullanım olanağı meydana çıkıyor. Aynı zamanda ürünlerin yerini değiştirmek zorunda kalınmadığından zaman açısından da büyük bir tasarruf sağladığını söyleyebiliriz.

Raylı olan raf sistemleri bugünlerde en çok talep gören modeller arasında yer alıyor. Çünkü bu sistemler sadece depolama amacıyla değil arşivleme maksadıyla da kullanılabiliyor. Ayak ve traverslerden oluşan “rack sistem” olarak da adlandırılan paletli yükleme raf sistemleri genellikle ağır olan ürünleri depolamak maksadıyla tercih ediliyor. Yüksek oranlarda ağırlıklara karşı dahi büyük bir dayanıklılık örneği sergileyen sistemler için gayet cüzi oranlarda bir ödeme yapmanız yeterli olabiliyor.

There are currently no comments.