Duvar dekorasyonunun uzun yıllardır vazgeçilmezi olan duvar kağıtları, üretim teknolojilerinin büyük bir gelişim sürecine girmesiyle daha da fazla avantaj sunuyor. Uzun ömürlü yapısıyla kolay kolay yıpranmayan ve yıllar boyunca kullanıldıkları için işletmeler ve evler için de en ekonomik seçeneklerden biri haline geliyorlar. Farklı renk ve desenlerin kullanımına izin vermelerinin de ötesinde istenen tüm dijital görsellerin doğrudan kağıda aktarılmasının da mümkün olması, duvar kaplamalarında seçenek sayısının sadece hayal gücüyle sınırlı olmasını sağlamaktadır. Suya ve neme dayanıklı olarak özel malzemelerden üretilen duvar kağıtları artık banyolarda, işletme lavabolarında ve mutfaklar dahi kullanılabiliyor. Bu duvar kağıtları nemden etkilenmeden ve renklerinde herhangi bir solma olmadan kullanılabiliyor ve temizlik konusunda da pratik bir kullanım imkanı sunuyor.

 

Duvar kağıdı modellerinde yaşanan bu gelişme uygulamaya da yansıyor. Hızlı ve pratik bir biçimde döşenebildiği için hayatında daha önce bu tür bir kaplama işi yapmamış insanlar dahi kendi evinin duvar kağıtlarını yardım almadan uygulayabiliyor. Duvar yüzeyinde pürüzsüz bir doku oluşmasını sağlayan modeller olduğu gibi, özel yapısıyla duvarda 3 boyutlu efektler uygulanmasına olanak tanıyan yepyeni seçenekler de bulunuyor. 3 boyutlu duvar kağıtları özellikle konsept tasarımlarda kullanılıyor ve mekanında farklı bir dekorasyonla müşterilerinin ilgisini çekmek isteyen işletme sahiplerinin gözdesi haline dönüşüyor. Duvar yüzeyinin bir algı odağı haline gelmesini sağlayan bu yeni duvar kağıdı modelleriyle tüm müşterilerinin beğenisini kazanan mekanlar, bu şekilde benzerleri arasından sıyrılarak insanların uğrak mekanlarına dönüşebiliyor.

 

Duvar kağıtlarında yaşanan bu değişim, ev ve ofis tasarımlarının da daha fazla alternatif sunmasını sağlıyor. Klasik dekorasyon tarzının benimsendiği mekanlarda çiçek desenli klasik duvar kağıtları tercih edilirken, daha modern döşenmiş mekanlar için çok yaratıcı tasarımlar da kullanılabiliyor. Doğal taş ya da ahşap gibi malzemeleri yüksek çözünürlüklü baskı teknolojileri sayesinde birebir taklit de edebilen duvar kağıtları ile istenen her yüzeyin etkisi yaratılabiliyor. Dayanıklılığı ile uzun süre boyunca masraf çıkarmayan bu yeni nesil duvar kağıtları, ekonomik yönden de büyük bir avantaj sağladığı için dekorasyon trendlerinin en çok ilgi gören ürünleri arasında yer alıyor.

There are currently no comments.