Düğün mekanında çekilen birkaç poz ile yapılan düğün fotoğrafçılığı uzun yıllar önce kalıyor ve artık çiftler profesyonel bir düğün fotoğrafçısı ile anlaştığında çok daha fazlasını bekliyor. Bir anda popüler hale gelen düğün hikayesi konsepti, düğün fotoğrafçılığına olan bakış açısını da 180 derece değiştirdi. Düğün hazırlıkları da dahil olmak üzere tüm günün fotoğraflanması fikri her ne kadar hala pek çok çifte garip gelse de, pek çok çift hazırlıklarının dahi fotoğraflanmasını istiyor ve bu nedenle de tüm gün devam eden düğün hikayesi konseptine yöneliyor. Profesyonel bir fotoğrafçının bilfiil hazır bulunduğu bu tüm gün çekimlerinde gelinin saç ve makyajının yapılması esansında dahi çekimlere ara verilmiyor. Baba evinden kız alan damadın heyecanı da fotoğraf karelerine yansırken, fotoğrafçı bazen de gelinin evden ayrılırken yaşanan duygusal anları da fotoğraf karesine sığdırmayı başarıyor.

Düğün fotoğrafçısı tarafından sunulan hizmetlerin internet sitesi üzerinde paketler halinde yazılması çok basit bir iş olsa da, çiftin düğün sonrasında beğeneceği resimlere sahip olması için tercihi doğru yapması gerektir. Zira yazılarla ne kadar uzman ve deneyimli bir fotoğrafçı olduğundan bahsetmek kolaydır ancak işin zor yanı, bu bahsedilenleri düğün gününde ortaya koyarak unutulmaz ve beğeni toplayan fotoğraflar çekmektedir. Fotoğrafın dijital makinelerden ve biraz da ışıktan anlamak olduğunu asla düşünülmemelidir. Zira bir sanat dalı olarak fotoğraf deneyim ve teknik ekipman bilgisinin de ötesinde “yetenek” işidir.

Sanatsal bir değere sahip olan düğün fotoğraflarına sahip olmak ve aile albümlerine bakıldığında da senelerin öncesini keyifle hatırlamak için hizmetlerin içeriğinden önce fotoğrafçının yeteneğine bakılması gerekir. sanatçının portföy olarak sunduğu önceki işlerinin incelenmesi çok mühimdir. Önceki işlerinden kast ettiği birkaç fotoğraf karesi olan kişilerin düğünlerde çekebileceği fotoğrafların kalitesi de ortadadır. İyi bir fotoğraf sanatçısının katıldığı her düğünde beklentileri karşılaması, bunun için de gerçekten yetenekli olması gerekir. teknik ekipmanların özellikleri ve ışığın doğru kullanımı herkes tarafından öğrenilebilir olsa da, çiftin beğenisini kazanacak sanatsal değere sahip olan fotoğraf çekmek her fotoğrafçının harcı değildir.

There are currently no comments.