Diş implantı tedavisi süreci ortalama 3-5 aydır. Bu süreçte ilk olarak hastanın çene kemiği içerisine yapay diş kökleri yerleştirir. Çene kemiği ile diş kökleri bütünleştikten sonra ise hastaya protez diş takılır. Hastaya tek bir protez diş yapılabileceği gibi, birden çok diş implantı da aynı anda yapılabilir. Ancak bunun için hastanın genel sağlık durumu, yaşı, çene kemiği ve diş yapısının incelenmesi ve bu doğrultuda tedaviye devam edilmesi önemlidir.

Diş implant tedavisi, kemik gelişimi devam eden çocuklar dışında hemen her yaştan insana yapılabilmektedir. Hastalara bir ya da birden fazla diş protezi yapıldığında herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimali düşük olsa da tedavi sürecinden sonra hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

  1. Ağız bakımı ve oral hijyen, doğal dişler için olduğu kadar, protez dişler için de önemlidir. Bu nedenle diş implantı tedavisi yaptıran hastaların ağız bakımına mutlaka dikkat etmeleri gerekir.
  2. Ağız içinde baskı oluşturacak hareketler, enfeksiyon riskini artırabileceği gibi, çene kemiğinde ağrıya da neden olabilir. Bu nedenle hastanın oflama ya da üfleme gibi baskı oluşturacak hareketler yapmaması gereklidir. Tedaviden sonraki 2 hafta boyunca bu duruma dikkat edilmesi gereklidir.
  3. Enfeksiyon riski oluşturan sigara, tedavi öncesi ve sonrasında içilmemelidir. Hastalar tedavi başlamadan 2 hafta önce ve tedavi başladıktan sonra 4 hafta boyunca sigara kullanmamalıdır. Sigara kullanmak hastada enfeksiyon oluşma riskine neden olacağı gibi, ağrı ve sızıya da yol açacaktır. Ayrıca tedavi sürecinin uzamasına da yol açabilecek olan sigara, doktor tarafından kesinlikle önerilmez.

İmplant diş tedavisinden sonra, hasta ağız bakımlarını doğru bir şekilde yaparak implantı sorunsuz bir şekilde taşımaya devam edebilecektir.

There are currently no comments.