Dijitalleşen hayatlarımız çocuklarımızın da yaşantısını etkiliyor ve geçmişte oyuncaklar aracılığıyla oynanan oyunlar artık bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden oynanıyor. Oyuncak çeşitleri her geçen sene biraz daha artmakta ve oyuncak mağazalarının vitrinlerinde binlerce farklı oyuncak çeşidi ile karşılaşılsa da, özellikle belirli bir yaştan sonra çocukların oyuncaklar veya dışarda arkadaşlarıyla oyun oynamaya olan ilgisi azalmakta. Bilgisayar yahut akıllı telefon ve tablet kullanamayacak kadar küçük olan çocuklar anne babalarının aldığı birbirinden farklı oyuncak çeşitleri ile eğlenceli zaman geçirmesine karşın ilkokula başlamadan dijital eğlencelerle tanışan çocukların ilgi alanı ister istemez değişiyor. Ebeveynlerin büyük bölümü çocuklarının bilgisayar ve internet başında geçirdiği zamanın gelişim süreci üzerindeki pozitif ve negatif etkilerini merak ederken, kimi anne babalarsa çocuğun tüm bu dijital teknolojiyle mümkün olduğunca geç tanışmasını sağlamaya çalışıyor.
Oyuncakların hızlı bir değişim geçirmesinin ardından yerini yavaş yavaş dijital eğlencelere bırakması çoğu anne babanın, çocuğu için endişelenmesine sebep almakta. Şüphesiz ki, anne babaların denetimsiz bir biçimde çocuklarını internet erişim olan bir bilgisayar ya da mobil cihazla bırakması büyük bir tehlike anlamına geliyor. Çocuk gelişimi ile dijital teknoloji arasındaki ilişki bugün sadece anne babaların değil, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bile yakından ilgili olduğu bir konu. Bakanlık uzantılı okul ve ilçe müdürlüğü sitesinde çeşitli makaleler yayınlanarak anne babaların bu konu hakkında daha bilinçli hale gelmesini sağlanıyor.
Çocukların dijital imkanlardan uzak tutulması ve herkesin faydalandığı modern dünya kolaylıklarından faydalanamaması, uzun vadeli düşünüldüğünde kesin bir çözümmüş gibi görünmüyor. Çocuğun erken yaşta bilgisayar ve internet kullanıcısı olması gelişen dünya düşünüldüğünde gelecek açısından büyük önem taşır. Ancak çocuğun internette ve oyun oynamak için ne kadar zaman harcadığına, harcanan zamanın da ne şekilde değerlendirildiğine mutlaka dikkat edilmesi gerekmekte. Neredeyse tüm çocuk gelişim uzmanlarının fikir birliğine vardığı bir konu ise miniklerin oyuncaklarla oynamasının hala zihinsel, sosyal ve fiziksel gelişim açısından çok önemli olduğu. Güvenilir, makul fiyatlı ve lisanslı oyuncaklarıysa uzakta aramaya gerek yok. Ebeveynler www.oyuncakdenizi.com adresini tıklayarak orijinal ürünleri hızlı bir şekilde ve makul fiyatlarla satın alabilir.

There are currently no comments.