Birbirini seven çiftlerin yaşamı paylaşma gayesiyle hayatlarını bir araya getirmesi yani evlenmesi kadar doğal olan boşanma, vatandaşlara yasaların verdiği bir hak olmanın yanı sıra bir ömür boyunca sürecek anlaşmazlıkların daha ileri boyutlu problemlere dönüşmesine fırsat verilmeden çözülmesi demektir. Bu bağlamda anlaşmalı boşanma herkesin ortak dileği olmasına rağmen evliliği sadece tek tarafın sonlandırmak istemesi, mal ve borçların paylaşımına ilişkin kararlar yahut varsa çiftin çocuklarının velayetiyle ilgili konularda anlaşmaya varması her zaman için mümkün olmuyor. Çiftin arasında anlaşmazlık bulunması yani mahkemece dava kapsamının çekişmeli boşanma davası olarak görülmesi durumunda çekişmenin giderilmesi mahkeme kalır ki, mahkeme ise şahitleri dinlemeden veya varsa delillerin incelemesini yapmadan kesin bir hükme varmak istemeyebilir. Buysa delil toplanması, şahitlerin dinlenmesi gibi süreçler sebebiyle karar aşamasına gelinmesinin aylar sürebileceği demektir.

Boşanmanın kısa sürede sonuçlanması kadar önem verilen, avukat müvekkilinin yasal haklarından feragat etmek zorunda kalmaması ve menfaatlerinin ödün vermeksizin korunmasıdır. Boşanmanın bu şekilde sonuçlanması davanın anlaşmalı boşanma olmasına yani çiftin dava başlamadan veya başladıktan sonra aralarında bir boşanma davası anlaşma protokolü imzalamasına bağlıdır. Ne var ki, çoğu zaman çiftlerin arasındaki geçimsizlik anlaşmaya varılması bir kenara çiftin görüşmek için bir araya gelmesini bile neredeyse imkânsız hale getirir. Bu gibi durumlarda çiftin bir araya gelmesi bile söz konusu olmadığından görüşmenin aracı avukat aracılığıyla yürütülmesi, müvekkil açısından büyük bir avantaj ve mantık çerçevesinde en akıllıca seçim olacaktır.

Çiftin arasındaki geçimsizlik ne kadar şiddetli olursa olsun karşı tarafla veya karşı tarafın temsilcisi konumundaki avukatla yüz yüze görüşen boşanma avukatı, anlaşma boşanma davasıyla hızla ve her iki tarafın da razı olacağı şekilde boşanmak için uygun hukuki zemini arayabilir. Bu sürecin tamamlanması ve tarafların aralarında anlaşma sözleşmesi imzalamasının ardından mahkeme sunulan protokol, mahkemenin boşanma talebini çok daha hızlı değerlendirmesini ve sonuca bağlamasını sağlayacaktır. Davanın, tüm görüşme çabalarına karşın anlaşmaya varılmadan başlaması yani çekişmeli bir boşanma davası söz konusu olması durumunda sürecin içeriğine ve uzunluğuna göre boşanma avukatının ücreti de yükselebilir.

There are currently no comments.