Her yaştan insanın keyifli bir dış mekan aktivitesi olarak tercih edebileceği bisiklet sürüşü, kişinin bedeni için yapabileceği en faydalı egzersizlerden biridir. Ülkemizde bisiklet sürmenin sağlık açısından uzun vadeli faydaları hala tam olarak anlaşılamadığından, insanlarımız şehir trafiğine saplanarak araçları içinde dakikalarca oturmaya devam ediyor. Toplum genelinden bisiklet yolu yapılmasına yönelik bir talep gelmediği için çoğu belediye kentin tamamına ulaşım imkanı sunan geniş ölçekli bisiklet yolları yapmıyor. Çok az sayıda kişi bisiklet yolu yapılmasını arzu ediyor olsa da, bu insanlar da kendisinden ziyade çocuklarının güvenliği için bisiklet yolu yapılması talebinde bulunuyor. İnternetten Scott bisiklet modelleri gibi dayanıklı ve uygun fiyatlı bisikletlere bakanların dahi büyük bölümü bisikleti çocuğu için alıyor.

Yetişkinlik yıllarında bisiklet sürmenin neredeyse ayıp bir eylemmiş gibi karşılandığı ülkemizde, kimileri üşengeçlikten kimileri ise başkalarının en diyeceğine takıldığı için bisikleti çocukluk anılarında bırakıyor. Yalnızca çocukların eğlence amaçlı kullandığı bir hobi taşıt olarak görülen bisikletin esasen bir ulaşım aracı olduğu her nedense anlaşılmıyor. Şehir hayatında konuma bağlı olarak çoğu zaman en hızlı ulaşım imkanını sunan bisiklet, araçla 1 saatte zar zor gidilen mesafelerin 20-25 dakika gibi kısa bir sürede alınmasını sağlayabiliyor. Kaldı ki çoğu zaman kent insanları bisiklet ile 5 dakikada ulaşabileceği mesafelere dahi araçla gitmeyi tercih ettiğinden, ışıklardan bekleyerek ve park için dakikalarca zaman harcayarak ulaşım için 15-20 dakikasını harcıyor.

Vücut ağırlığının yarıdan fazlasını bisikletin kendisi taşıdığı için sakatlanma riski neredeyse olmadan yapılabilecek nadir egzersizlerden olan bisiklet sürüşü, vites ayarı sayesinde her kondisyondan insanın düzenli olarak yapabileceği bir aktivitedir. Kilo sorunu olanlar bile tempolu bir şekilde bisiklet sürerek kalp ve damarlar için oldukça yararlı bir egzersiz yaparken, bir yandan da hızlanan metabolizmaları sayesinde fazla kilolarından hızla kurtulabilir. 10-15 dakikalık sürüşün sonrasında kandaki karbonhidratları tüketen beden enerji ihtiyacı için yağ stoklarına başvurarak, fazla kiloların asıl kaynağı olan yağların hızla parçalanmasını sağlamakta. Böylece kas ve su kaybı yaşamadan yağlardan yani kilonun asıl kaynağından kurtulmak da mümkün olabiliyor.

There are currently no comments.